Okul Temelli Afet Eğitim Projesi başladı

Deprem felaketini en acı yaşayan iki ülke olan Türkiye ve Japonya arasında gerçekleştirilecek “Okul Temelli Afet Eğitimi Projesi” başladı. Proje kapsamında 10 ilde 80 pilot okulda afet eğitimleri verilecek.

28 Ocak 2011, AHDER- Milli Eğitim Bakanlığı ile Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JİCA) arasında imzalanan protokol gereği 3 yıl sürecek projede pilot iller arasında yer alan Düzce’yi ziyaret eden Japon heyeti, İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Sezer ve Milli Eğitim yöneticileriyle bir araya geldi.
10 ilde 80 pilot okulda uygulanacak projenin başlaması nedeniyle Türkiye’ye gelen Japon uzman eğitimciler, Shinalce Nomuvo, Midori Maruyama ve Ryo Miyazaki Düzce’de çeşitli incelemelerde bulundular. Milli Eğitim Bakanlığı Hizmetiçi Eğitim Dairesi Başkanlığı’ndan Eğitim Uzmanı Mevlüt Özdemir’in de eşlik ettiği ziyarette, İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Sezer, konuk heyete, Düzce’nin eğitim çalışmaları hakkında geniş bilgi sundu. Sezer, 1999 Marmara Depremi sonrasında hasar gören okul binaları yerine prefabrik binaların yapıldığını, geçen süre içerisinde bu prefabriklerin kalıcı okul binalarına dönüştürüldüğünü söyledi. Düzce’de deprem sonrasında tüm okul binalarının tadilat veya güçlendirmeden geçirildiğini söyleyen İl Milli Eğitim Müdürü Sezer, her yıl okullarda sivil savunma ve itfaiye işbirliğinde deprem tatbikatı ve eğitimleri yapıldığını belirtti.
İl Milli Eğitim Müdürü Sezer’in verdiği bilgileri dikkatle takip eden ve notlar alan Japon heyeti üyeleri, kendilerinin de 1995 yılında Kobe depremiyle büyük acı yaşadıklarını hatırlatarak, ülkelerindeki afet eğitimi çalışmalarında kazandıkları tecrübeyi Türkiye’ye aktarmak istediklerini söylediler.
İstanbul, Bursa, Balıkesir, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ, Çanakkale, Yalova, Düzce ve Bolu illerinde uygulanacak proje kapsamında, okullarda deprem bilincini geliştirmek ve deprem karşısında çocukların kendilerini koruyabilecek duruma gelmesini sağlamak amacıyla ilköğretim okullarının yönetici, öğretmen, öğrenci ve velileri, daha sonra ortaöğretim okul ve kurum yöneticileri afet eğitime alınacak.