Orta Avrupa’da sel: 15 ölü

Şiddetli yağış ve sellerin etkisiyle Polonya, Almanya, Litvanya ve Çek Cumhuriyeti’nde barajlar yıkılırken, sulama kanalları taştı. Mahsur kalan çok sayıda kişi askeri birlik ve kurtarma ekipleri tarafından botlarla ve helikopterlerle kurtarılmaya çalışırken, bazı ülkelerde devam eden yağışlar nedeniyle sel alarmı en üst düzeye çıkarıldı.

Orta Avrupa ülkelerinde yağışlar azalırken sel sularının taşıdığı enkaz ve yıkılan köprülerin, trafiği etkileyerek kurtarma çalışmalarını zorlaştırdığı bildirildi. Elektrik, su ve gazı kesilen evlere yardım ise çok büyük güçlükle sağlanabiliyor. Çek Cumhuriyeti’nin Almanya ve Polonya sınırında en az bin kişi tahliye edildi. Yaz eğitim kampları ve yaşlılar yurdu boşaltıldı.

Polonya’da ise Miedzianka nehrinin taşması sonucu, ülkenin güneybatısındaki Bogatynia ilçesi su altında kaldı. İtfaiye görevlileri evlerinde mahsur kalanları kurtarmak için seferber oldu.

Yapılan ölçümlere göre, Almanya’nın Polonya sınırındaki Görlitz’de Neiße nehrinin su seviyesi mevsim normallerinde 1.70 metre olarak kabul ediliyor. Saksonya Eyaleti İçişleri Bakanı Markus Ulbig, su seviyesinin yükselmeye devam edeceğine dikkat çekerek Görlitz’de polisin uyarılarına uyma çağrısında bulundu.

Almanya’da Saksonya eyaletinin Neukirchen kasabasında, evlerinin bodrumundan çamaşır makinelerini çıkarmaya çalışan 72 yaşındaki bir kadın ile 74 yaşındaki eşi ve onlara yardım etmeye çalışan 63 yaşındaki komşuları, boğularak öldü.

Mayıs ve haziran aylarında meydana gelen sellerde, Polonya’da 22, Çek Cumhuriyeti’nde 6 kişi hayatını kaybetti.