Pakistan’da 6.1 büyüklüğünde deprem

Pakistan’da geçtiğimiz hafta meydana gelen 7.2 büyüklüğündeki depremin ardından dün 6.1 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi. Can ve mal kaybına ilişkin henüz bilgi verilmedi.

25 Ocak 2011, AHDER- Pakistan Meteoroloji Kurumu, merkez üssü kuzey batıdaki Hindikuş dağları olan, 6.1 şiddetindeki sarsıntının, başkent İslamabad, Ravalpindi, Peşaver, Manşehra, Abodabad ve Çarşadda kentlerinde hissedildiğini açıkladı. Açıklamada, can ve mal kaybı olup olmadığı konusunda henüz bilgi verilmedi.

Amerikan Jeolojik Araştırma Merkezi (USGS), yerin 68 kilometre altında meydana gelen depremin merkez üssünü,  Dalbandin kentinin 55 kilometre batısı, başkent İslamabad’ın ise 1035 kilometre batı-güneybatısı olarak açıkladı.

Pasifik Tsunami Merkezi’nin, Hint okyanusunda tsunami uyarısında bulunmadığı kaydedildi.

Pakistan’ın güneybatısında geçen hafta Belucistan eyaletinin, İran sınırı yakınındaki Dalbandin şehrinin 45 kilometre kadar batısında meydana gelen 7.2. büyüklüğündeki deprem Karaçi, Multan, Lahor, Haydarabad ve Kuetta şehirlerinde de hissedilmişti.

Pakistan, 2010’un temmuz ayında tarihinin en büyük sel felaketlerinden birini yaşamış ve 300’ün üzerinde can kaybı olmuştu.

Ülkenin kuzeybatısında 2005′te meydana gelen 7.6 büyüklüğündeki depremde de, 80 bin kişi yaşamını yitirmiş, 3 milyon kişi evsiz kalmıştı.