Prof.Dr.Çetingül: Nükleer Santraldan Yayılan Radyasyon Hastalık Oranını Artıracak

Dünyada kalp hastalıklarından sonra en sık görülen ikinci hastalık olan kanser, her yıl binlerce can alıyor. Buna karşın uzmanlar uyarıyor: Kanser önümüzdeki yıllarda daha da artacak.

25 Ağustos 2011, AHDER- Ege Üniversitesi’nden Prof. Dr. Nazan Çetingül, Fukuşima Nükleer Santralı’ndaki radyasyon sızıntısına karşı uyardı; “Zaman içinde kanserle daha sık karşılaşacağız. Gıda ve eşyalar bilinçli alınmalı.”
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Onkololoji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nazan Çetingül, deprem felaketiyle hasar gören Japonya’daki Fukuşima Nükleer Santralı’ndan çevreye yayılan radyasyonun, önümüzdeki yıllarda hepimizin sağlığını etkileyeceğini belirtti. Çetingül, “Şu an kanser vakalarında sayıca ciddi bir artış olmayabilir. Ancak yaşanan bu felaketlerin zaman içerisinde diğer ülkelerle beraber, Türkiye’de de etkileri muhakkak hissedilecek. Tükettiğimiz gıdaların sağlığa uygun olmaması kanser hastalığının ilerleyen günlerde daha da yaygınlaşmasına sebep olacak. Aileler özellikle çocuklarına aldıkları gıda ve her türlü eşya ile ilgili bilinçli davranmalı” diye konuştu.