Rize’de erken uyarı sistemi kullanıldı mı?

Rize’de aşırı yağış sonrası sonucu yaşanan heyelan felaketinde 13 kişi hayatını kaybetti. Büyük bölümü heyelan tehdidi altında olan kentte zaten “erken uyarı sistemi” vardı. Ama iddialara göre çalışacak personel olmadığı için sistem kullanılmıyordu. Başbakan, sistemin kullanıldığını açıkladı. Ama belediye başkanları “Uyarı yapılmadı” diyor.

01 Eylül 2010- AHDER, Aşırı yağış ve su baskınlarının sıklıkla görüldüğü kentte iki yıl önce TÜBİTAK’ın desteğiyle  heyelan ve sele karşı erken uyarı sistemi yapıldı.  Ancak iddiaya göre, 5 milyon dolara mal olan sistemin sağladığı verileri değerlendirecek personel olmadığı için 1 yıldır sistemden faydalanılamıyor.

Başbakan, geçen gün heyelan bölgesine yaptığı ziyarette “Bir defa bu sistem çalışmıştır ve sistemle ilgili olarak da zaten valimiz bu sistemden hareketle kendisi gerekli açıklamasını o gün yapmıştır. Yani yağmurun olacağını, olabileceğini ve şiddetinin yüksek olacağını da söylemiştir ama buna rağmen tabloyu görüyorsunuz” dedi.

Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu, “Sistem kullanıldı. Yağış uyarısı yapıldı ama bu büyüklükte bir afet beklemiyorduk” diyor. Başbakan Erdoğan da onu doğruluyor.

Ama belediye başkanları aynı fikirde değil. Onlar kendilerine herhangi bir uyarı ulaşmadığını öne sürüyor.

Sistemi şimdiye dek İl Özel İdaresi işletiyordu. Sistemin bundan sonra Afet Koordinasyon Merkezi’ne bağlanması planlanıyor.Yeni yapılanmada mühendisler görevlendirilerek , tüm veriler zamanında kontrol edilecek.