Rize’de sağanak yağış:9 ölü

Rize’de iki gündür etkili olan sağanak yağışta, Kalkandere ilçesinde yağış yüzünden meydana gelen kazada 1 kişi, Gündoğdu Beldesinde ise toprak kayması sonucunda 8 kişi hayatını kaybetti, 7 kişi de yaralandı.

Rize’nin Gündoğdu Beldesi’nde yağışın kesilmesinin ardından evlerin yıkıldığı, insanların mahsur kaldığı yolunda ihbar alınan bölgelere ulaşmak için çalışma başlatıldı. Çevre il ve ilçelerden kurtarma ekipleri ve iş makineleri bölgeye gönderildi.

Sel felaketinde hayatını kaybeden ve şu ana kadar cesetlerine ulaşılan 8 kişinin isimleri şöyle: Akif Kopuz (53), eşi Meliha Kopuz (47), oğlu Muhammet Kopuz (20), kızı Vildan Kopuz (18) ile Fazile Efil, Servan Taşkıran (7), Osman Kutay ve Tahir Akat (18)…

Gündoğdu Beldesi’nde kayıp sayısının ise 6 olduğu belirlendi. Münevver Kopuz ve eşi Ahmet Kopuz ile Salim Bilgin’in yanısıra Hamidiye Mahallesi’nde Serdar ve Sonay Pehlivan ile Talat Akat’ın da kayıp olduğu ortaya çıktı. Bölgede arama çalışmaları sürüyor.

Yaralılar Rize Üniversitesi (RÜ) Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile 82’İnci Yıl Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı. 3 yaralının durumunun ağır olduğu öğrenildi.

Bakan Özak: “Böylesini ilk defa görüyoruz”

Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, Gündoğdu beldesinde incelemelerde bulundu. Özak,  “Bugüne kadar alışılmışın dışında bir heyelan olmuş. Gündoğdu’nun doğusundan batısına kadar aralıklarla heyelan oluşmuş. Geçmişte dere vadisinde üstten aşağıya inerek heyelan olurdu ama böylesini ilk defa görüyoruz” dedi.

Özak, zararın tespit edilmeye başlandığını belirtti ve  “Ankara’dan acil bir para gönderilecek ve gerekli yerlere harcanacak. İlk planda evlerinden çıkan vatandaşımızın kiraları 6 ay, 1 yıl, ne kadar süre evlerine giremeyeceklerse tespit edilir, ödenir” dedi.

Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı, Gündoğdu beldesinde yaşanan sel ve heyelanın da Rize’de Cumhuriyet tarihinde yaşanan en büyük felaketlerden biri olduğunu söyledi. Bakırcı, “Yolda yürümek bile mümkün olmadı. Karayolunda 70-80 santimetre yüksekliğinde su vardı. Bu su gücüne bir şey dayanmaz. Denize sıfır noktada bir metreye yakın su oluyorsa arka tarafları düşünmek bile istemiyorum” dedi.

 Meteoroloji, Trabzon, Rize ve Artvin çevrelerinde aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış görüleceğini bildirdi.