Sabiha Gökçen Havalimanı en güvenli bina seçildi

ABD’nin en prestijli yayınlarından “Risk Management” dergisi, İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı yeni terminal binasını, “yeryüzünün en güvenli beş yerinden biri” olarak gösterdi.

25 Temmuz 2011, AHDER- ABD’nin en prestijli iş ve risk yönetimi analiz dergisi Risk Management’ta yer alan makalede, olası suni ve doğal tehditlere karşı dünyanın en dayanıklı beş binası listelenerek, en güvenli yapılara yer verildi. Dünyanın en büyük sismik yalıtılmış yapısı olarak gösterilen İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’nın yeni terminal binası, listede yer alan Türk markası oldu.
Makalede, Türkiye’nin deprem bölgesinde olduğu ve İstanbul’un kuzey Anadolu fay hattı üzerinde deprem riski taşıdığı belirtilerek, 1999 yılında Türkiye’yi vuran deprem gözönüne alındığında Sabiha Gökçen Havalimanı’nın önümüzdeki dönem yapıları için büyük bir gelişme olduğu ve örnek teşkil ettiği vurgulandı.
Derginin en güvenli yapılar listesinde yer alan diğer binalar ise “Fort Knox-ABD Altın Deposu Binası”, “Svalsgaard DoomsdaySeed Vault-Tohum , Sığınağı”, “Proof 7 World Trade Center Dünya Ticaret Merkezi” ve “Bahnhof’s Underground-Veri Merkezi” olarak sıralandı.