Sağlık Bakanlığı ekipleri, Haiti’deki görevini tamamladı

 Haiti’de 12 Ocakta meydana gelen 7 büyüklüğündeki deprem sonrası 15 Ocakta Ankara’dan yola çıkarak 4 gün sonra ulaştıkları başkent Port-au-Prince’te hizmet vermeye başlayan Sağlık Bakanlığı ekipleri görevlerini tamamladı.

Genelkurmay Başkanlığınca tahsis edilen uçakla 19 Ocakta Haiti’ye gelen ekipler, Port-au-Prince’te sahra hastanesini kurarak 21 Ocakta faaliyetlerine başladı.
Ekipler, burada bulundukları iki ayda poliklinik muayene hizmetleri yanında röntgen ve biyokimya tetkikleriyle ameliyatlar yaptı, sahra hastanesinde her gün ortalama 800 kişiye hizmet verdi. 13 Şubatta bir kez rotasyon yapan ve ilk grupta 19, ikinci grupta 23 olmak üzere toplam 42 kişiyle görev alan ekipler, 6 şişirilebilir çadırdan oluşan ameliyathane, yoğun bakım ve röntgen üniteleri, laboratuvar ve 20 yatak kapasitesine sahip sahra hastanesinin yanı sıra tam donanımlı ambulans, Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) aracıyla hizmet verdi ve yaklaşık 10 ton ilaç dağıttı.
Hastaneye gelemeyen afetzedelere kaldıkları yerlerde müdahale eden ekipler, kentin değişik bölgelerinde sağlık taramaları yaptı. 16 Martta hizmet verdikten sonra Türkiye’ye dönüş hazırlığına başlayan ve Genelkurmay Başkanlığına ait kargo uçağıyla Portau-Prince’ten hareket eden ekiplerin, 4 gün sürecek yolculuğun ardından 22 Martta Ankara’ya ulaşması planlanıyor.(Kaynak:Zaman)