“Sallanan Sandalye” depremi öğretti

Öğrencilere erken yaşlardan itibaren acil durum ve afet yönetimi konusunda farkındalık kazandırmayı hedefleyen oyunda, öğrenciler afetlere hazırlık konusunda bilgilendirildi.

14 Nisan 2011, AHDER- İstanbul Valiliği, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ve İl Özel İdaresi İstanbul Proje Koordinasyon Birimi tarafmdan hayata geçirilen “İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil durum Hazırlık (İSMEP) Projesi” kapsamında; Esenler Belediyesi Konferans Salonu’nda depreme karşı alınacak önlemlerin anlatıldığı “Sallanan Sandalye” adlı tiyatro oyunu sahnelendi.
Yaklaşık 40 dakika süren oyunu izleyen Esenler Ressam Şevket Dağ İlköğretim Okulu öğrencileri, deprem sırasında nasıl davranmaları gerektiğini öğrendi. Eğlendirirken düşündüren oyunda; deprem anındaki doğru davranış modellerinin yanı sıra çocukların aileleriyle birlikte hazırlayabilecekleri afet çantası hazırlığı ve evlerinde güvenli bir ortam oluşturabilme becerisine de dikkat çekildi.
Öğrencilere erken yaşlardan itibaren acil durum ve afet yönetimi konusunda farkındalık kazandırmayı hedefleyen oyunda, öğrenciler afetlere hazırlık konusunda bilgilendirildi. Öğrenciler oyunu ilgiyle izledi.