Saros Körfezi 5.3’le sallandı

Saros Körfezi’nde meydana gelen  5.3 büyüklüğündeki deprem Çanakkale, Edirne ve İstanbul’da da hissedildi.

 04 Kasım 2010, AHDER- Marmara’dan geçen Kuzey Anadolu Fayı’nın Saros Körfezindeki uzantısı olan Ganos fayı dün sabah 04.51’de 5.3’lük bir deprem üretti. Uzmanlara göre, yerin 15 km. altındaki deprem Saros’taki gerilmenin işareti.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığı, Saros Körfezi’nde meydana gelen, Çanakkale ve ilçelerinde kuvvetli hissedilen depremde ilk belirlemelere göre hasar ve can kaybının meydana gelmediğini bildirdi. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, saat 04.51’de 5.3 büyüklüğünde Saros Körfezi merkezli orta şiddetli depremin meydana geldiği, ana şoktan sonra ilk 2 saatte büyüklükleri 2.4-2.8 arasında değişen iki artçı depremin kaydedildiği belirtildi.

Vatandaşlar, yeni bir deprem olma ihtimaline karşın binalardan dışarı çıkarken yetkililer, can ve mal kaybına yönelik bilgi ulaşma dığını bildirdi. Çanakkale’de vatandaşlar, depremin ardından, yeni bir sarsıntı ihtimaline karşı sokaklarda ve açık alanlarda bekledi.

Get the Flash Player to see this content.

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Öztürk de, Saros’taki fay hattının 1912’de kırıldığını ve büyük bir deprem oluşturduğunu belirterek, “Saros’taki deprem, bu kırık üzerinde kırılmayan küçük segmentlerin, boşlukların kırılması şeklinde gerçekleşmiş olabilir” dedi.
Saros’da daha önceki büyük depremle biriken enerji boşaldığı için yakın bir tarihte buyuk bir deprem beklenmediğinin altını çizen Ozturk, bu depremin, olası İstanbul depreminin oncusu bir deprem olup olmadığı konusunda görüş belirtmenin mümkün olmadığını söyledi.