Sivas’a 5 sismik gözlemevi

                                                   

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ve Cumhuriyet Üniversitesi işbirliğiyle Kuzey Anadolu Fay Zonu’ndaki deprem aktivitesinin daha iyi izlenmesi için Sivas’ta beş sismik gözlem evi kurulacak.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Cumhuriyet Üniversitesi ile imzalanan yeni protokolle Sivas ve çevresini etkileyebilecek Kuzey Anadolu Fay Zonu ve kolları üzerindeki deprem aktivitesinin daha ayrıntılı şekilde incelenmesi amacıyla bölgedeki sismik ağ istasyonlarına ek olarak beş yeni sismik gözlem istasyonu daha hayata geçirilecek.
Yeni sistem, Sivas, Tokat, Yozgat, Kayseri, Çorum, Malatya, Erzincan ve Gümüşhane illerini kapsayan yerel ağ olmakla birlikte, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığı tarafından işletilen Ulusal Sismik Ağ’ın da bir parçası olacak.

Ön hazırlıklarına başlanan ve üç ay içinde hizmete girmesi planlanan istasyonlar, ayrıca Cumhuriyet Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği bölümüne eş zamanlı veri aktaracak. (Kaynak: Hürriyet)