Tayvan’da 6.4 büyüklüğünde deprem

Haiti ve Şili’den sonra Tayvan da 4 mart Perşembe günü 6,4 büyüklüğünde depremle sarsıldı. İlk belirlemelere göre 64 kişi yaralandı.

05 Mart 2010-AHDER, Amerikan Jeoloji Merkezi’nden alınan bilgiye göre, merkez üssü T’ai-nan şehrinin 35 kilometre doğusu, başkent Taipei’nin 255 kilometre günetbatısı olan  deprem yerin 35 kilometre altında gerçekleşti. Dün saat 08:18’de 6.4 şiddetinde meydana gelen depremin ardından tsunami alarmı verilmedi.

Depremin merkez üssü Tainan kentinde bir tekstil fabrikasında büyük bir yangın çıktı. Bir tren de sarsıntının şiddetiyle raydan çıktı. İlk belirlemelere göre depremde 64 kişi yaralandı. Kaohsiung’dan bir yetkili, geçtiğimiz yıl yaşanan büyük bir tayfun için inşa edilen bazı geçici barınakların depremde yıkıldığını, burada en az 1 kişinin yaralandığını aktardı.

Tayvan’daki CTI televizyonu, başkent Taipei’deki  insanların panikle dışarı çıktığını ve kentte elektrik kesintisi yaşandığını bildirdi.

Tayvan’ın en büyük Telekom şirketi Chunghwa Telekom, depremden etkilenen Pingtung kenti yakınlarındaki internet ve telefon bağlantısını sağlayan yer altı kablolarının zarar gördüğünü belirtti. Depremin ardından Tayvan ile Çin’in arasından geçen SWM-3(Kuzeydoğu Asya-Orta Doğu-Batı Avrupa 3) ağı saatlerce hizmet veremedi. Ülkenin deprem sonrasında kesilen Çin ve Hong Konk  kablolu ağ bağlantısı arızanın kısa sürede giderilmesiyle yeniden hizmet vermeye başladı. Ancak Tayvan ile Singapur arasında (APNC) hala hizmet veremiyor, arıza yetkililer tarafından giderilmeye çalışılıyor.

Tayvan’ı 1999’da vuran 7,6 büyüklüğündeki depremde 2 bin 300’den fazla insan hayatını kaybetmişti. 2006’da Kaohsiung’un güneyinde meydana gelen 6,7 büyüklüğündeki deprem, telefon ve internet hatlarına zarar vermiş, Asya’daki milyonlarca insan bağlantı sağlayamamıştı