Turkcell baz istasyonları ile Kandilli’ye bilgi aktaracak

Turkcell ile Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü  “Deprem Bilgi Sistemi Projesi” başlığı altında gerçekleştirecekleri ortak çalışmalar için işbirliği protokolü imzaladı.

07 Aralık 2010, AHDER- Proje çerçevesinde Türkiye genelinde Kandili Rasathanesi tarafından belirlenecek noktalarda Turkcell tarafından kullanılan ve kurulacak olan baz istasyonlarına “ivmeölçer” cihazı yerleştirilecek  ve buradan elde edilen bilgilerin, son teknoloji ürünü 3G modem ve SİM kartlarla rasathaneye aktarılacak.

 “İvmeölçer” cihazlarının Türkiye genelinde ilk etapta 40 olmak üzere, 3 yıl içerisinde yaklaşık 120 Turkcell baz istasyonuna yerleştirilerek deprem cihazlarının Türkiye çapında yaygınlaştırılması hedefleniyor.

Turkcell Şebeke Operasyonlarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İlter Terzioğlu, konuya ilişkin değerlendirmesinde, proje ile toplumsal, kültürel ve ekonomik hayatı şekillendiren teknolojinin hayat kurtarmak için kullanılacağını belirterek, TurkcelTin bundan böyle baz istasyonlarının ve dijital altyapısının sadece mobil iletişim için değil, aynı zamanda bilimsel amaçlara hizmet etmek, insan hayatını kurtarmak için de kullanılacağını bildirdi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mustafa Erdik de Türkiye nüfusunun yüzde 72’sinin birinci ve ikinci derece deprem bölgelerinde yaşadığını ve olası büyük bir deprem durumunda etkileneceğini dile getirdi.