Türkiye’nin deprem ikizi’nden kötü haber

ABD’nin ve dünyanın en tehlikeli ve güçlü depremlerini üreten bölgelerinden Kaliforniya’daki San Andreas fay hattı üzerinde yapılan son araştırmalar, Kuzey Anadolu fay hattıyla büyük benzerlikler gösteren bu hatta büyük depremlerin sanılandan çok daha sık yaşandığını ortaya koydu.

Kaliforniya Üniversitesi (UCI) ve Arizona Eyalet Üniversitesi’nden bilim adamlarının ortaklaşa yaptığı araştırmaya göre, ABD’nin Kaliforniya Eyaleti yakın zamanda büyük bir deprem ile sallanabilir.

Los Angeles’in 160 km kuzeybatısından geçen ve Kuzey Anadolu fay hattıyla büyük benzerlik gösteren San Andreas fay hattının 700 yıllık jeolojik hareketlerini inceleyen araştırmacılar, 6.5-7.9 arası ölçekteki   büyük depremlerin ortalama her 45-144 yıl arasında meydana geldiğini belirlediler.

Kalifornia’yı vuran 7.9 büyüklüğündeki son büyük deprem 153 yıl önce 1857 yılında meydana gelmişti. Araştırmacılar sıradaki büyük depremin her an olabileceğine inanıyorlar. Böyle bir depremde başta Los Angeles, San Diego ve Anaheim’da olmak üzere 37 milyon insanın yaşadığı Güney Kaliforniya’da binlerce insanın hayatını kaybedeceği, milyarlarca dolar maddi zarar olacağı öngörülüyor.

“Geology” adlı dergide yayınlanacak olan makaleyi hazırlayan grubun başyazarı Türk akademisyen Sinan Akciz, “Son 700 yıldır San Andreas Fay Hattında insanların düşündüğünden daha sık deprem oluyor” dedi. UCI’dan sismograf Lisa Grant Ludwig de, herkesin bir an önce tedbir alması gerektiğini söyledi.