Yaz sağanakları devam ediyor

Edirne ve Kırklareli’de dün başlayan kuvvetli ve gök gürültülü sağanak yağış bugün öğlen saatlerinde İstanbul’a ulaştı. Marmara’nın doğusuna doğru kayan yağış Avrupa yakasından sonra Anadolu yakasına ilerleyecek.

30-Haziran-2010, İstanbul’un Avrupa yakasında başlayan yağış Silivri’de şiddetli ve gök gürültülü olarak etkili oluyor. İlerleyen saatlerde Büyükçekmece, Esenyurt, Beylikdüzü, Küçükçekmece, Avcılar ve Bakırköy’de de çok kuvvetli sağanak yağış bekleniyor. Bu ilçelerde dere yataklarına yakın yerlerde taşkın riski var. Zemin katlarda su baskını riskine karşı dikkatli olunmalı.

Kentin daha geniş alanında aralıklarla etkili olması beklenen yağışlar bu akşam saatlerinde etkisini azaltacak. Yağmurun Bursa ve Çanakkale’ye  ilerlemesi bekleniyor.

En fazla yağış Marmara ve Karadeniz’de

İki gün daha en fazla yağış Marmara ve Karadeniz bölgesinde bekleniyor. Özellikle Kastamonu, Çorum, Amasya, Samsun arasında günlerdir yağan sağanak yağışlar nedeniyle heyelan riski arttı.

Kırklareli’de de üç gün kuvvetli yağış bekleniyor. Kentte dere yataklarına yakın bölgelerde oturanlar risk altında bulunuyor.

Yağışlar Kırklareli merkez, Dereköy, İğneada, Kıyıköy ve Demirköy bölgelerinde etkili olacak.

Ankara da yağışa teslim

Ankara, yaz başından bu yana en yağışlı günü geride bıraktı. 35 dakikada metrekareye 7 kilogram yağış düştü. Sadece bir saat süren şiddetli yağmurda bir çok işyerini su bastı. Özellikle kent merkezinde etkili olan yağmur, kısa sürede hayatı felç etti.

Kızılay merkezdeki metro alt geçidindeki pek çok işyerini de su bastı. Yoğun yağış nedeniyle alt geçidi kullanan vatandaşlar metro girişlerinin su tahliye çalışmaları nedeniyle kapatılmasına tepki gösterdi. Ancak yaya geçitlerinde de durum farklı değildi. Alt geçitleri kullanamayan Ankara’lılar için karşıdan karşıya geçmek kolay olmadı.

Başkentin kuzey ve doğu çevrelerinde bugün için de sağanak yağış beklendiğini belirten yetkililer vatandaşları uyarıyor.