Yeni Zelanda depreminde kaybolan Didem Yaman bulunamadı

Yeni Zelanda’nın 2’nci büyük kenti Christchurch’te geçen hafta başında meydana gelen 6.3 büyüklüğündeki depremin ardından kayıplara karışan 31 yaşındaki Didem Yaman’ın hala hayatta olmasıyla ilgili umutlar tükenmeye başladı.

03 Mart 2011, AHDER- Didem Yaman’ın bir dönem hocalığını yapan ÇOMÜ Eğitim Fakültesi Japon Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Mete Tunçoku, Yeni Zelanda Hükümeti’nin, deprem bölgesindeki arama kurtarma çalışmalarına son verdiği bilgisine ulaştığını söyledi.

Prof. Dr. Mete Tunçoku, bu sabaha karşı Türkiye’nin Wellington Büyükelçisi Ali Yakıtal’ın telefonla kendisini aradığını ve üzücü haberi verdiğini açıkladı. Prof. Dr. Tunçoku, “Büyükelçi Ali Yakıtal, Yeni Zelandalı emniyet birimlerinin, kendilerine arama kurtarma çalışmalarının sona erdirildiğini bildirdiğini söyledi. Yani enkaz altında kalanları kurtarma umudu artık yok. Gerçi Didem’in cesedine hala ulaşılamadı. Ancak eğer enkaz altındaysa sağ çıkması artık mucizeye bağlı. Bu aşamadan sonra artık enkaz kaldırma çalışmalarının tamamlanmasını bekleyeceğiz. Sanırım Didem ile ilgili bilinmeyenler de o zaman kesinleşmiş olacak” dedi.

Yeni Zelanda’da Dunedin kentinde yaşayan ve Otago Üniversitesi’nde ‘Tarih boyunca Türkiye, Avustralya, Yeni Zelanda İlişkileri’ üzerine 4 yıldan buyana doktora çalışması yapan Didem Yaman’dan, 2 günlük tatil için gittiği Christchurch kentindeki depremin ardından bir daha haber alınamamıştı. Didem Yaman’ın Christchurch kentinde yanında kaldığı Çinli arkadaşı Sisi Xin ile kaybolduğu ve deprem sırasında kulesi çöken Christchurch Katedrali’nin enkazında olabilecekleri ihtimali üzerinde duruluyordu.