Yeni Zelanda’da 6.3 büyüklüğünde deprem:65 ölü

Yeni Zelanda’da sabaha karşı 01:51’de (UTC) 6.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. En az 65 kişinin öldüğü belirtilen depremde çok sayıda yaralı var.

22 Şubat 2011, AHDER- Chrischurch kentinin güneybatısında yerin 5 kilometre altında meydana gelen depremde 200 kişinin yıkılan evlerin enkazında olduğu tahmin ediliyor.

Kentte olağanüstü hal ilan edildi. Kentin Belediye Başkanı Bob Parker, Radyo “New Zealand”‘e yaptığı açıklamada, “Herkes, bugünün şehrimiz için kara bir gün olduğunu bilmeli” dedi.

Kentin itfaiye sözcüsü, depremin 4 Eylül 2010’da meydana gelen depremden daha az şiddetli olduğunu, ancak can kaybı bakımından daha yıkıcı olduğunu, binalarda mahsur kalan insanların bulunduğunu ifade etti.

Polis ise yaptığı açıklamada, iki otobüsün binalardan düşen büyük parçaların altında ezildiğini ve yolcuların yaşamını yitirdiğini söyledi. Kentin yetkilileri, havalimanının kapandığını ve polisin kent merkezinde tahliye işlemlerine başladığını bildirdi.

Yeni Zelanda Başbakanı John Key, yaptığı açıklamada, depremin, mesai saati içinde ve çocukların okulda olduğu saatlerde meydana geldiğini söyledi. 340 bin nüfuslu Christchurch, 4 Eylül 2010’da da 7 büyüklüğünde bir depremle sarsılmış, ölen olmamış, ancak deprem ağır maddi hasara yol açmıştı.