Derneğimizin Türkiye’de afet bilinci oluşturmak amacıyla çıkarttığı yayınlar.

cevremiz

Çevremize Neler Oluyor

Giderek kirlenen dünyamızda bu gidişe dur diyecek birileri varsa onlarda umutlarımızı bağladığımız çocuklarımızdır. Çevremize Neler Oluyor adlı bu çizgi romanda çevre Kirliliğinin nasıl oluştuğu, kirliliğin önlenebilmesi için yapılması gerekenler ile alınması gereken önlemler çocuklar için basit ve eğlenceli bir dille anlatılıyor.

afacan-dunya

Afacan Dünya

afacan-dunya
Yapılan bilimsel çalışmalar afetlerle ilgili bilgi ve bilinç eksikliği sonucu, çocukların yaşanan afetlerden kendilerini sorumlu tutuklarını ve böylece pedagojik sıkıntılar içerisine girdiklerini göstermektedir. Afacan Dünya hikaye kitabında, ülkemizde yaşanan önemli bir afet olan depremle ilgili olarak “Deprem nasıl gerçekleşir?, Depremin etkilerinden nasıl korunuruz?” sorularının cevapları eğlenceli bir dille anlatılmaktadır.

Kitabın ana kahramanı Türkiye’nin Deprem Dede’si Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara’dır. Kitap, Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu’nun 20.09.2000 tarih ve 011391 sayılı kararı ile ilköğretim öğrencilerine tavsiye edilmiştir.

binalarin_sirri

Binaların Sırrı

Depremlerin bizlere verdiği zararlardan korunmanın en önemli bileşenlerinden biri de “Deprem Güvenli” binalarda yaşamaktır.

Çocukların depremler ve zararlarından korunma konusunda bilinçlendirilmesi çalışmalarının bir parçası olarak hazırlanan bu kitap çocuklarda Yapı Güvenliği Bilinci’nin oluşturulmasını hedeflemektedir.

Özellikle okul çağı çocuklarının hem özdeşim kurabilmesini sağlamak hem de zevkle takip edebilmeleri amacıyla kitap bir hikaye kitabı olarak hazırlanmıştır.

Kitabın ana kahramanı Türkiye’nin Deprem Dede’si Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, depreme dayanıklı sağlam binaların nasıl yapıldığını basit ve akılcı dille aktarmaktadır.

ilkyardim-112

İlkyardım 112

Çocuklar için hazırladığımız bu kitapta acil durumlar karşısında profesyonel ekiplerin nasıl çağrılacağı; ilkyardım çantasında hangi malzemelerin olması gerektiği ve ekipler gelene kadar yapılması gereken doğru temel ilkyardım müdahalelerinin nasıl yapılması gerektiği konularında basit ve eğitici bilgiler verilmektedir.

İlkyardım 112 günümüzde eğitim çağındaki hemen her çocuğun bilmesi gereken bilgiler içermektedir.

depremdede_engelliler

Deprem Dede ve Engelliler

Bir afet anında zarar görmeye en açık gruplardan biri de ülke nüfusunun yüzde onunu oluşturan engellilerdir. Depremler sadece sağlıklı insanları değil onları da etkileyecektir ve özel ihtiyaçları nedeniyle onlar bu durumdan çok daha fazla etkileneceklerdir.

Deprem Dede ve Engeliler” kitabında, engellilerin ve çevrelerindeki insanların almaları gereken önlemler ve bir afet anında nelerin yapılması gerektiği hakkındaki bilgiler, Türkiye’nin Deprem Dedesi Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara tarafından eğlenceli bir dille anlatılmaktadır.