Üç kentte daha sokağa çıkma yasağı

Tsunaminin hafif  şekilde atlatıldığı, ölü sayısının 800’e yaklaştığı  Şili’de 8,8 büyüklüğündeki depremin ardından yağmadan korkulan üç kentte daha gece sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

05 Mart 2010- AHDER, Yetkililer, halkın yağma endişesinin giderilmesi amacıyla depremin merkez üssünün 200 km kuzeyindeki bir hat boyunca Curico, Molina ve Sagrada Familia kentlerinde gece yarısıyla 06.00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini belirtti. Depremin vurduğu Şili’de bu önlemin uygulandığı kent sayısı 7’ye yükseldi.
depremin ardından yoğun yağmaya ve mağazaların ateşe verilmesine sahne olan Concepcion’da halkın büyük bölümü kendilerini savunmak için gruplar oluşturdu.

Son bilançoya göre, 800’e yakın kişinin öldüğü depremin üzerinden 6 gün geçmesinin ardından kurtarma ekipleri, Concepcion kentinde 14 katlı bir binanın enkazı altında kalan 7 kişiye ulaşmaya çalışıyor. İki gün önce içeriye sokulan kameralarla yaşam işaretinin alındığı binadan  9 ceset çıkarıldı.
Depremin faturası 30 milyar dolar
Uluslararası Kızılhaç Teşkilatı, bağışçı ülkelerden depremzedeler için 6.5 milyon dolar yardım yapmalarını istedi. Teşkilattan yapılan açıklamada, su, çadır ve diğer yardım malzemeleri için gerekli olan paranın, gelecek  6 ay boyunca 15 bin aileye yardım edebilmesi için Şili Kızılhaçı’na verileceği belirtildi.
Bu arada, asker ve polislerin Maule ve Bio Bio bölgelerinde hem güvenliği sağladıkları hem de su ve yiyecek dağıtımına başladıkları belirtildi.