Facebook Global Afet Yardım Sayfası Görev Başında

Facebook Global Afet Yardım sayfası afetlerde yardım hareketinin önemli bir parçasını oluşturuyor. Geçtiğimiz hafta sonu Şili’de yaşanan 8.8’lik depremin ardından depremle ilgili son dakika bilgilerinin paylaşıldığı sayfa Şili’deki yakınlarınıza ulaşma imkanıda veriyor.

05 Mart 2010-AHDER, Depremden bir gün önce depremle ilgili güncelleme sayısı 37 bin iken Şili depreminin gerçekleştiği 27 Şubat Cumartesi günü içinde, Facebook’ta içinde deprem kelimesi geçen 860 bin güncelleme yapıldı.  Sitede  ayrıca Şili ile ilgili dakika 1350 durum güncellemesi gerçekleşti. Bu güncellemeler daha çok depremle ilgili paylaşılan bilgileri içeriyor.

Elbette Şili depremi sosyal medyanın bu şekilde kullanıldığı ilk örnek değil.  12 Ocak’ta yaşanan Haiti depreminden sonra da Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlarda depremle ilgili son dakika haberleri ve yardım kampanyaları yer almıştı.

Facebook Global Afet Yardım (GDR) sayfasında, Ocak ayında yaşanan Haiti depreminin ardından, depremle ilgili son dakika haberleri, facebook kullanıcıların paylaştığı bilgiler yer aldı. GDR sayfasının 500 bin üyesi şimdi Şili depreminin ardından Şili’deki son durum ve tsunamiyle ilgili bilgileri  paylaşıyorlar.

Sayfanın sol tarafında bulunan AppSpot’s Person Finder linkine tıklayarak Şili’de deprem sonrasında ulaşamadığınız yakınlarınızı bulabilirsiniz.