Işıkara Tekirdağ’ı ve yöneticileri uyardı

Afete Hazırlık ve Deprem Eğitimi Derneği (AHDER) Onursal Başkanımız Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, Marmara ve Tekirdağ’ı bekleyen iki tehlike olduğunu belirterek, “300 yıldır sakinlik ve durgunluk var. Er veya geç burada da 7’nin üzerinde bir deprem olasılığı var” dedi.

08 Şubat 2012, AHDER- Trakya Kalkınma Ajansı’nın desteklediği ‘İl Afet ve Acil Durum Planının Ön Araştırması Projesi’nin Tekirdağ’da hayata geçirilmesi nedeniyle ticaret ve sanayi odası konferans düzenledi.

Deprem Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara’nın konuşmacı olarak katıldığı konferansta Marmara ve Tekirdağ’ı bekleyen iki deprem tehlikesi olduğunu kaydetti.Işıkara, depremin zamanını bilmenin mümkün olmadığını, ancak sonrası için hazırlık yapılması gerektiğini söyledi.

Tekirdağ’ın Şarköy İlçesi’ne bağlı Müretfe Beldesi’ndeki 1912 depremini hatırlatan Işıkara şunları söyledi: “Tekirdağ’ı da etkileyebilecek iki tehlikeden bahsettim. Yırtık olan yer arasındaki fayın kırılmayan kısmıdır. Bu nereleri etkiliyor? Adaların güney batısına tekabül ediyor. Orada olabilecek bir deprem Tekirdağ’ı etkileyecektir. Kuzey Anadolu fay uzunluğunun güney kolu İznik gölünün güneyi, Gemlik’ten Marmara’ya giren kolunda, 300 seneye yakın bir sakinlik ve durgunluk var. Er veya geç burada da 7’nin üzerinde bir deprem olasılığı var. Tabi her iki deprem tüm Marmara’yı etkileyecektir. Deprem oluş yeri yerleşim yerine ne kadar yakınsa o yerleşim yeri daha çok etkilenecektir. O bakımdan burada mühim olan depremin ne zaman olacağı değil, depremden önce neler yapabiliyoruz. Nasıl önlemler alıyoruz. Bu muhtemel iki tehlikeye karşı ne kadar hazırız. Muhtemel depremin zararını en aza çekmede nasıl çalışmalar yapıyoruz. Önemli olan budur.” diye konuştu.