Filipinler sallanıyor

Filipinler’in orta kesimindeki Negros ve Cebu adalarını vuran 6.8 büyüklüğündeki deprem sonucu ölü sayısının 43’e yükseldiği bildirildi. Ölenlerin büyük bölümünün Negros Oriental eyaletinde yaşanan toprak kayması sonucu yaşamını yitirdiği belirtildi. Yerel makamlar, 100’e yakın kişinin de yaralı olduğunu ifade etti.

07 Şubat 2012, AHDER- Amerikan Jeolojik Araştırmalar Merkezi; depremin merkez üssünü Negros adasındaki Dumaguete kentinin 72 kilometre kuzeyi olduğunu, yerin 46 kilometre altında gerçekleştiğini belirtti. Ayrıca depremin 11:49’da meydana geldiğini 6,8 büyüklüğünde gerçekleştiğini de bildirdi.
Deprem sonucu Negros Oriental eyaletindeki Guihulngan şehrinde toprak kayması yaşandığı ve yaldaşık 30 evin toprak altında kaldığı kaydedildi. Guihulngan Belediye Başkanı Ernesto Reyes, 29 kişinin kayıp olduğu ifade etti.
Filipinli makamlar, deprem sonucu ölü sayısının 43 olduğunu açıkladı. Ayrıca yaklaşık 100 kişinin de çeşitli yaralar aldığı kaydedildi.
Negros Oriental eyaletinin La Libertad kasabasına bağlı Solongon köyünde de toprak kaymaları yaşandığı, ancak kaç kişinin toprak altında kaldığı ile ilgili ise henüz bilgi olmadığı bildirildi.
Filipinler sismoloji kurumu tsunami uyarısı yayınlarken, La Libertad sahihindeki 5 küçük evin dev dalgalarla yıkıldığı, yaralı olmadığı kaydedildi. Tsunami uyarısı ise artık kaldırıldı. Deprem en çok Negros ve Cebu adalarında hissedildi. İnsanlarm panikle okulları, iş yerlerini ve alışveriş merkezlerini boşalttığı öğrenildi.