ABD, deprem erken uyarı sistemlerine yatırım yapacak

ABD’de deprem uzmanları, Japonya’da olduğu gibi depremler için erken uyarı sisteminin kurulması için kollarını sıvadı.

Çok şiddetli depremlere sahne olan Kaliforniya eyaletinin büyük gazetesi Los Angeles Times, Pazartesi günü bir grup önde gelen deprem uzmanının, eyalete yönelik Japonya’dakine benzer 80 milyon dolarlık bir erken uyarı planını açıkladığını belirtti.

Gazete, söz konusu erken uyarı sisteminin kapsamında yere yerleştirilen sensörleri kullanılacağını, herhangi bir hareket durumunda saniyeler içerisinde 50 milyon insana uyarı mesajlarının gönderileceğini anlattı.

Japonya’da 2011 yılında meydana gelen yıkıcı depremden 30 saniye öncesi deprem merkezinden 200 mil uzaklığındaki Tokyo’da birçok kişinin depremin gelmekte olduğunu öğrendiğine dikkat çeken gazete, bunun sayesinde trenlerin ya yavaşlayabildiğini ya da durabildiğini, tek bir vagonun bile raydan çıkmadığını anımsattı.

Haberde söz konusu sistemin gerçekleşmesi halinde ABD’de bu türden ilkinin olacağına dikkat çekildikten sonra şöyle denildi: “ABD, erken uyarı sistemleri konusunda Japonya’nın yanısıra Meksika, Tayvan ve Türkiye’nin gerisinde, Romanya’nın bile gerisinde. Geçen yıl Meksika’nın başkenteki halk, Acapulco yakınlarında gerçekleşen 7.4 şiddetteki depremin oraya ulaşmasından çok kısa bir süre önce uyarılmıştı.” (ANKA)