Dondurucu soğukta deprem tatbikatı

Erzurum Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birliği ekiplerince sabah saat 05.15’te eksi 20 derece havada deprem tatbikatı gerçekleştirildi.

Senaryo gereği Erzurum’da meydana gelen 5.1 büyüklüğünde bir depremin ardından 5 ilçede oluşan yıkım ve kurtarma çalışmalarının testi için tatbikat yapıldı. Sadece Erzurum Vali Yardımcısı Abdurahman İçyer, İl Afet Acil Durum Müdürü Abdurahman Aktürk ve gazetecilerin tatbikattan haberi olurken, olaydan habersiz sivil savunma ekipleri saat 05.15’de alarma geçirildi.

Erzurum'da deprem tatbikatı
Erzurum’da deprem tatbikatı

Evlerinde bulunan ekipler bir bir aranarak 5.1 büyüklüğünde deprem olduğu ve acil koduyla göreve gelmeleri duyuruldu. Bunun üzerine ekiplerin hızı, ne kadar sürede göreve hazır oldukları test edildi. Ekiplerin yarım saat içerisinde hazır halde Sivil Savunma Birliği’nde toplandıkları gözlendi.

Tatbikatla ilgili bilgi veren İl Afet Acil Durum Müdürü Abdurahman Aktürk, başarılı bir tatbikat gerçekleştirdiklerini ifade ederek, coğrafi ve iklim nedeniyle tatbikatı sabah saatlerinde yaparak sevk ve organizasyon güçlerini ölçtüklerini kaydetti. – ERZURUM