ABD’de 5,8 şiddetinde deprem oldu

ABD’nin Virgina eyaletinde meydana gelen 5,8 büyüklüğündeki deprem, Amerikalılarda “bomba” korkusu yarattı.

24 Ağustos 2011, AHDER- Amerikan Jeolojik Araştırmalar Kurumu (USGS) , dün saat 17:51’de (UTC) merkez üssü Amerika’nın Virginia eyaletinin başkenti Richmond’da 5,8 büyüklüğünde bir deprem  meydana geldiğini duyurdu. Yerin 6 kilometre altında, başkent Washington’a 135 kilometre uzaklıkta meydana gelen depremin ülkenin doğu sahillerinde de hissedildiğini açıkladı. Depremden sonra Pentagon ve Capitol binalarının yanı sıra New York’ta mahkemelerin boşaltıldığı, Washington’da çalışanların sokaklara döküldüğü belirtildi.
ABD’nin Virginia eyaletinde meydana gelen depremden sonra New York’ta John F. Kennedy ve Newark havaalanlarında kontrol kulelerinin boşaltıldığı bildirildi. Bu havaalanlarındaki uçuşlarda gecikmeler olduğu bildirildi.
ABD meteoroloji dairesi, 5,8 büyüklüğündeki depremden sonra bölgede tsunami oluşmasının beklenmediğini açıklarken, federal yetkililer, Virginia’da deprem bölgesi yakınında 2 nükleer reaktörün devre dışı kaldığını, reaktörlerde hasar olmadığını duyurdu. Depremden sonra tüm ulusal anıtların boşaltıldığı ve kapatıldığı da kaydedildi.
BOMBA SALDIRISI ZANNETTİLER
Mesai saati sırasında meydana gelen depremin hemen ardından iş yerlerini boşaltan başkentliler, soluğu cadde ve parklarda aldı. Özellikle iş yerlerinin ağırlıklı olduğu Virginia’da caddeler bekleyen insanlarla doluştu. Amerikalıların birçoğu, depremin yarattığı şok etkisiyle uzun süre işine dönmek veya evine girmek istemezken, bazıları ise binalara tekrar giriş yapmaya başladı.
Ancak, 11 Eylül saldırılarının 10. yılının yaklaştığı bir sırada meydana gelen deprem, Amerikalılarda “bomba” korkusu da yarattı.