ABD’li uzmanlar: İstanbul’da tsunami riski yüksek

ABD’li uzmanlar, İstanbul’un yüksek tsunami riski altında olduğun belirten bir rapor hazırladı. Rapora göre, İstanbul’da tsunami meydana gelmesi için büyük bir depremin olmasına gerek yok.

13 Ekim 2010, AHDER- Marmara Denizi’nde meydana gelecek depremin ardından tsunami yaşanıp yaşanmayacağı tartışmaları devan ederken, Amerikalı uzmanların yaptığı İstanbul’ da kapasayan araştırma İstanbul’daki tsunami riskini ortaya çıkardı.

Bugüne kadar bilim adamları Kuzey Anadolu Fay Hattı gibi yatay atılımlı yani iki elin birbirine sürtmesine benzer şekilde  hareket eden fayların tsunami yaratmayacağını kabul ediyordu. Ancak ABD’li uzmanların raporu, İstanbul’da yüksek tsunami riski olduğunu ortaya koydu. Bu tsunamiyi oluşturacak etkenlerin başında deprem geliyorsa da, bazı fiziki şartlarda  tsunami riskini tetikleyebiliyor.

“Yalnız deprem değil Marmara Denizi’nin tabanı da tsunami oluşturabilir”

Prof.Dr. Haluk Eyidoğan bu konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: ” Marmara’da beklenen depremin ardından tsunami riski var. Bu konuyla ilgili 4-5 yıldır süren ayrıntılı çalışmalar var. Tsunamiye neden olan sadece deprem değil, Marmara Denizi’nin tabanı yapısı itibariyle Marmara’nın çukur kıyılarında birikmiş yüksek heyelan potansiyeli var. Deniz tabanı heyelanı diyebileceğimiz olaylar gerçekleşebilir. Tsunami oluşmasının iki temel nedeni var. Birincisi büyük bir deprem olması sonucu kıyılarda oluşabilecek tsunami, diğeri de deprem olmasa bile Marmara’nın tabanında ki heyelan potansiyelinin oluşturabileceği tsunami” .

Uzmanlar, deprem sonrası denizde oluşan tsunamide dalga yüksekliği  ile denizde oluşan heyelan sonucu oluşabilecek tsunami aynı etkiyi gösterebilir diyor.

Prof.Dr. Haluk Eyidoğan da deprem sonrası oluşabilecek tsunami kıyılarda 3-4 metrelik dalagalara neden olabilir diyor ve ekliyor heyelan potansiyeli olan yığınlarında bir deprem kadar büyük tsunami yaratma eğilimi vardır.

Sonuç olarak ABD’li bilim adamlarının  raporu ve uzmanların yaptığı çalışmalar, Marmara Denizi’nde tsunami riskinin olduğunu gösteriyor ve tsunami oluşması için deprem olması gerekmiyor.