Uluslararası Afet Zararlarını Azaltma Günü’nün 20. yıldönümü

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından 1989 yılında ilan edilen “Uluslararası Afet Zararlarını Azaltma Günü”nün 20. yıldönümünde BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, doğal afet riskini azaltma konusunda herkesin sorumlu olduğunu,  bir ülkede doğal afet riskinin azaltılabilmesi için ülke yönetiminin ve sivil toplumun birlikte hareket etmesi gerektiğini belirtti.

13 Ekim 2010, AHDER- Birlermiş Milletler tarafından 1990-1999 yılları arasında Ekim ayının ikinci çarşamba günü kutlanan Uluslararası Afet Zararlarını Azaltma Günü, 2009 yılından beri 13 Ekim’de kutlanıyor. 2010 Uluslararası Afet Zararlarını Azaltma Günü kapsamında Dünya Afet Risklerini Azaltma Kampanyası (2010-2011) düzenleniyor.

On binlerce insanın hayatını kaybetmesine, şehirlerin yok olmasına neden olan Haiti depremi ve Pakistan’da yaşanan sel felaketi gibi doğal afetler yaşadığımız bu sene “Afete Dirençli Şehirler”  sloganı üzerine odaklanan Uluslararası Afet Zararlarını Azaltma Günü, ülkeleri afetlere karşı  uyarmak için bir fırsat.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon da bu yıl ki mesajında, şehir plancıların şehirlerdeki risklerin ana kaynaklarını belirlemeleri gerektiğini belirtti. Karar verme mekanizmalarının kapsamlı ve katılımcı olması, özellikle kaçak yapılarda yaşayan insanlar için sürdürülebilir kentleşmenin benimsenmesi ve desteklenmesi gerektiğini vurguladı.

Ayrıca bu konuda bilinçlenmek için mesajında eğitimin önemine dikkat çeken Ban Ki-moon, okullarda, üniversitelerde risk haritası egzersizlerinin yapılması gerektiğini, gençlerin yaşadıkları toplumun afetlere hazırlanma sürecine katkıda bulunabileceğini belirtti.