Adeta bir çöp gezegeninde yaşıyoruz

Okyanusların her kilometrekaresinde 46.000 parça plastik atık bulunuyor.

İnsanoğlunun kasıtsız ve trajik bir sanat eseri olarak yarattığı çöp girdabı Great Pacific Garbage Patch’in (diğer adıyla Pasific Trash Vortex) büyüklüğü Fransa’nın 2 katı kadar. Bu şok edici gerçeklik hakkında farkındalık yaratarak deniz ve kıyıların kirliliğine dikkat çekmek amacıyla Corona Save the Beach adlı bir kampanya düzenlendi. Kampanya ekibi tüm dünyayı dolaşarak kirlilik oranı yüksek kıyıları ziyaret ediyor. Alman heykeltraş H.A Shult’un Avrupa sahillerinde bulunan 12 tonluk çöplerden yapılmış bir otel tasarlamasıyla proje görsel bir ifade de kazandı.

çöp otel

Okyanusta, tüm kıtalardan gelen çöpler birbiriyle buluşuyor

3 odalı ve 2 banyolu bu çöp otel, yalnızca 5 gün hizmette kalarak geçici bir konaklama imkanı sunmuş. Duvarlarında teneke, araba parçaları, futbol topu ve çorap gibi her türden atık materyali görebilmek mümkün. Atık malzemelerden yaptığı eserleriyle ünlü 63 yaşındaki heykeltraş, otel binasının “zamanımızın aynası” olduğunu ve yapıtının insanları aksiyon almaya davet ettiğini belirtiyor ve ekliyor:

“Okyanusta, tüm kıtalardan gelen çöpler birbiriyle buluşuyor. Afrika’nın çöpü Avrupa’nın çöpü ile o da Güney Amerika’nın çöpü ile birleşiyor. Global bir çevre sorunuyla karşı karşıyayız ve bir çöp gezegeninde yaşıyoruz”

çöp otel 2

Kampanyanın elçisi Danimarkalı süper model Helena Christensen, Roma’daki çöp otelin açılışını yaptı.

Otelin inşasına ve kampanya sürecine dair görüntüleri aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz.