Batı Anadolu Fay Hatları Tır’ı Balıkesir’den yola çıktı

Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nun (DASK), Deprem ve Zorunlu Deprem Sigortası bilincini arttırmaya yönelik yeni projesi Batı Anadolu Fay Hatları Tır’ı etkinliklerine Balıkesir’de başladı. TIR’da öğrencilere, uygulamalı simülasyonla 6 büyüklüğünde deprem yaşatılırken uzmanlar  deprem sırasında nasıl davranılacağını uygulamalı olarak gösteriyor.

01 Ekim 2010, AHDER, Salih Tozan Kültür Merkezi yanındaki Tır’da öğrencilere, simülasyonda deprem anında nasıl bir durumla karşı karşıya kalacakları gösteriliyor.

Dün başlayan ve bugün son bulacak seminere Balıkesirliler yoğun ilgi gösterdi. Tır etkinliklerinin organizasyonuna Balıkesir Valiliği, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ile Balıkesir Belediyesi de destek verdi.

DASK ve KRDAE işbirliğiyle Türkiye’de deprem bilincini geliştirmek için yola çıkan Batı Anadolu Fay Hatları Tır’ı, Zorunlu Deprem Sigortası’nın yaygınlaştırılmasını da amaçlıyor. Türkiye’de bu sigortanın kapsamına giren yaklaşık 13 milyon konuttan, yüzde 25’ne tekabül eden 3,3 milyonunun poliçesi bulunuyor. Poliçeli konutn sayısının, iki üç yıllık dönemde 5,5 milyona çıkarılması hedefleniyor. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü eğitmenlerinden oluşan ekip, ziyaret edilen illerde kamu görevlileri, öğrenciler ve diğer vatandaşlara depremi, depremden korunma yollarını ve Zorunlu Deprem Sigortası’nı anlatıyor. Tır’ı ziyaret eden herkese, “Deprem Geçecek, Hayat Devam Edecek” temalı depreme hazırlık eğitim seti veriliyor.

Tır’da 6 büyüklüğünde deprem yaşatılıyor

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Ulusal Deprem İzleme Merkezi’nde görevli Jeofizik Mühendisi Yavuz Güneş, doğal afetler ve DASK üzerine günde üç seminer verdiklerini söyledi. Deprem TIR’ında Elazığ’da meydana gelen 6 büyüklüğündeki depremin birebir canlandırmasının yapıldığını ifade eden Güneş, “Öğrencilerimize çeşitli hediyeler de veriyoruz. Arkadaşlarımız. deprem anında nasıl davranacaklarını anlatıyor. Beş kişilik bir ekiple çalışıyoruz.” dedi.

Deprem simülasyon Tır’ı,  Batı Anadolu faylarında bulunan 10 il ve 14 ilçede 50 binden fazla kişiye deprem eğitimi verilecek. Tır Bursa’dan İstanbul’a faylar üzerinde 3 bin 500 km.’den fazla yol yapacak. Batı Anadolu Fay Hatları TIR’ı projesiyle ziyaret edilecek yerler arasında Bursa, Bandırma, Biga, Edremit, Balıkesir, Bergama, İzmir, Manisa, Akhisar, Salihli, Simav, Afyonkarahisar, Dinar, Burdur, Denizli, Nazilli, Aydın, Kuşadası, Milas, Bodrum, Muğla, Marmaris, Fethiye ve İstanbul yer alıyor. Tur, 12 Kasım’da sona erecek.

Uzman psikolog Prof. Dr. Üstün Dökmen, yarın (1 Ekim) Salih Tozan Kültür Merkezi’nde halka açık bir seminer verecek. Dökmen, proje kapsamındaki seminerinde erteleme psikolojisinin deprem tehdidi altındaki bir ülkede kaotik sonuçları ve bunun önüne geçme yöntemlerini anlatacak.