Japonya’da deprem olmadan mesaj geldi

Japon bilim adamları  2007 yılında başladıkları Deprem Erken Uyarı sistemleri uygulamasından bu kez olumlu sonuç aldı. Önceki gün Japonya’nın kuzey ve orta bölgelerinin tamamında milyonlarca kişi Fukuşima Prefectura bölgesinde meydana gelen güçlü depremin sarsıntıları kendilerine ulaşmadan cep telefonlarından uyarı mesajı aldı.


Deprem olur olmaz daha sarsıntılar ulaşmadan cep telefonları aracılığıyla insanları uyaran bir sistem üzerinde çalışan Japon deprem bilimciler, ilk kez olumlu sonuç aldı. Önceki gün Japonya’nın kuzey ve orta bölgelerinin tamamında milyonlarca kişi Fukuşima Prefectura bölgesinde meydana gelen güçlü depremin sarsıntıları kendilerine ulaşmadan 30 saniye önce cep telefonlarından uyarı mesajı aldı.
Yaklaşık 30 saniye sonra sarsıntılar Tokyo’yu vururken, iş yerleri ve insanların sarsıntı öncesi kendilerini korumak için önlem alabildiği belirtildi.
Tokyo metrosunda tünellerdeki trenler durduruldu ve kapalı mekanlardaki insanlar masaların altına saklandı.

Depremin şiddetinin Richter ölçeği ile 5.4 olduğu ama maksimum yoğunluğunun 4 olduğu açıklandı. Binalar sallandı ama ciddi bir hasar meydana gelmedi.

Depremin önceden haber verilmesi sayesinde potansiyel olarak binlerce hayat kurtarılabileceği için bu alandaki çalışmalar sürdürülüyor. Hükümete ‘1.7 milyar yen’e mal olan sistem, deprem anında meydana gelen iki ayrı enerji dalgasına bağlı  çalışıyor.