Bingöl’de deprem söylentisi sokağa döktü

Elazığ’da 42 kişinin ölümüne neden olan 6.0 büyüklüğündeki depremin ardından, Bingöl’de  kente ceset torbaları getirildiği dedikoduları panik yarattı. Bazı vatandaşlar, geceyi sokakta geçirdi.

Elazığ’da 8 Mart’ta olan depremi şiddetli bir şekilde hisseden Bingöllüler, uzmanların Bingöl’de de büyük bir deprem bekleniyor açıklamalarının ardından kente ceset torbaları da getirildiği söylentileri  yayılınca tedirgin oldu. 1971 ve 2003 depremlerini yaşayan vatandaşların bir kısmı, geceyi sokakta ateş yakarak geçirmeye başladı.

Deprem söylentileri üzerine huzursuz olan Bingöl halkını bilgilendirmek amacıyla basın toplantısı düzenleyen vali İrfan Balkanlıoğlu, Bingöl’de 2003’te meydana gelen depreminin, 2005’teki Karlıova depreminin ve Tunceli depreminin anılarda tazeliğini koruduğunu anımsattı.

Söz konusu bölgelerde can ve mal kaybı olduğunu ve bu nedenle buradaki vatandaşların diğer bölgelere oranla deprem konusunda daha hassas olduğuna dikkat çeken Balkanlıoğlu,”Hatta vatandaş o kadar hassas davranıyor ki, hastane için normal trafik kazalarında kullanılmak üzere ihale ile alınan ceset torbalarını dahi, deprem için Valilik girişimleriyle geldiğini söylüyorlar. Basında bu tür bilgiler yer almış. Ceset torbası söylentisi halk arasında yayılmış, bazı vatandaşlar deprem korkusu nedeniyle daha sağlam evlerde oturan akrabalarının yanına yerleşmiştir” dedi.

Bingöl’ün konum itibariyle Kuzey Anadolu ve Doğu Anadolu fay hatları üzerinde bulunduğunu hatırlatan Vali Balkanlıoğlu, “Birinci derecede deprem bölgesindeyiz. Bu konuda birçok uzmanla, Kandilli’deki uzmanlarla görüşmeler yaptım. ‘Elazığ’daki fay hattının Bingöl’e doğru yırtıldığını, Bingöl’de bugünlerde deprem beklendiği yönündeki açıklamaların doğru olmadığını’ söylediler. ‘Bugün veya yarın, bu saatte, şu şiddette bir deprem olacak’ demek mümkün değildir. Vatandaşları lüzumsuz yere paniğe sevk etmek doğru değildir” ifadesini kullandı.

Bilimsel olarak “bugün veya yarın deprem olacak” diye konuşmanın mümkün olmadığını anlatan Balkanlıoğlu, “Bize bütün uzmanların söylemiş olduğu şey, ‘bugün veya yarın deprem olacak diye, bunu bilimsel anlamda kimsenin söylemesi mümkün değildir’. Yani fay hattı olan yerlerle ilgili yarın deprem olacak, ya da şu gün deprem bekleniyor demek biraz kolaycılığa kaçmak gibidir” diye konuştu.

Vali Balkanlıoğlu sözlerini, “Vatandaşı lüzumsuz yere paniğe sevk etmek doğru değildir. Fakat bu da Bingöl’de deprem olmayacak anlamına gelmez. Tedbiri elden bırakmayacaksınız, fay hattı üzerindeyiz. 1. derece deprem bölgesindeyiz. Bölgemizde de malum hareketlenmeler oldu. Vatandaşın konutları konusunda tedbirli olmaları gerekirse güçlendirme yapmaları uygun olur. İnsanların panik havasından çıkıp işine gücüne dönmeleri ve normal hayatlarına devam etmelerini istiyoruz” ifadeleriyle bitirdi.

Kategori: Deprem Haberleri