Bir insanın çöpü, bir diğerinin hazinesidir

Hollandalı tasarım ajansı Waarmakers tarafından tasarlanan Goedzak, kullanılabilir halde olan eşyaların konulabileceği bir çöp(?) poşeti.

Goedzak

Goedzak de sözcük olarak “iyi çanta” anlamını taşıyor. Tasarımcıları Simon Akkaya ve Maarten Heijltjes’e göre Goedzak konsept olarak, kullanılabilir durumdaki eski eşyalara ikinci bir şans vermek ve sürdürülebilirlik tutumunu yaygınlaştırmak için izlenebilecek cana yakın bir yöntem.

tasarımcı ekip waarmakers

Herkesin, dolabın ücra köşelerine ya da bodruma sakladığı ve yıllardır kullanmadığı eşyaları vardır. Bir şekilde hepimiz bir şeyler “atıyoruz”. Oysa bizim için değerini kaybeden bu eşyalar, başkaları için (yalnızca yoksul insanlar değil belki yan apartmandaki komşumuz da ilgilenebilir) oldukça değerli olabilir. Bu yüzden de bu eşyaları çöp yığınlarının arasına göndermeden önce onlara bir şans daha vermek gerek.

Goedzak bu eski eşyaların temiz kalmasını ve çöplerden ayırt edilmesini sağlayacak basit ama etkili bir fikir olarak takdiri hak ediyor.

Şimdilik tek sorun, Hollanda’da sokakta duran bir şeyi almanın hırsızlık kabul ediliyor olması. Bu yüzden biraz tanıtımın yapılması gerekiyor.

Goedzak 1

Goedzak 2