Bisiklet parçalarından elektrik üretti

William Kamkwamba on dört yaşındayken Malawi’deki köyü için eski bisiklet parçaları ve su borularından elektrik üretti. Kütüphaneye gidip rüzgar tribünlerini incelemeye başlayan Kamkwamba köyü için küçük bir rüzgar gülü yaptı.

William sayesinde köyü elektriğe kavuştu. O dönemi şöyle anlatıyor: “Ailem bana pek inanmadı. Ama arkadaşlarım inandı. O zaman rüzgar gülünün resmini kitapta ilk kez gördüğümde kendi kendime şöyle dedim. Bunu yapan da bir insan ben de bir insanım. Niye yapamayayım ki… O dönemlerde zaten radyo gibi aletleri tamir edebiliyordum. O yüzden elektrikli aletlerin nasıl çalıştığı hakkında bir fikrim vardı. Rüzgar gülünü yaparken en çok gerekli olan aletleri bulmakta zorlandım. Bu yüzden eski bisiklet parçalarını, su borularını kullandım. Bir de yaptığım her şeyi kulenin tepesinde yapmam gerekiyordu. O yüzden kuzenim ve arkadaşlarım bana yardımcı oldu. Bir başka zorluk ise köyümdeki insanların bana inanmaması oldu. Bana hep gülüyorlardı. Çıldırdığımı düşünmüşlerdi.”

ruzgar-gulu-elektrik-uretimi

William’ın bu başarısı kulaktan kulağa yayıldı ve ondört yaşındaki delikanlı kısa sürede dünyanın en önemli toplantılarında söz aldı. Dünya Ekonomik Forumu’ndaki konuşması bunlardan sadece biri.