BM Genel Sekreteri: “Böyle felaket görmedim”

Pakistan’da 20 milyona yakın kişinin etkilendiği Temmuz ayı sonlarında başlayan muson yağmurlarının tetiklediği sel felaketinin ardından BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon bölgeye gitti. Gördüklerinden çok etkilendiğini belirten Ban Ki-moon, “Daha önce böyle bir sel felaketi görmediğini” belirtti.

Pakistan’da 20 milyona yakın kişinin etkilendiği sel felaketi bölgede incelemelerde bulunan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon’u yaptığı açıklamada, hiç bu ülkedekine benzer bir yıkıma ve acıya tanık olmadığını söyledi.

Pakistan Devlet Başkanı Asıf Ali Zerdari ile felaketten en fazla zararı gören bölgeler üzerinde havadan inceleme yaptıktan sonra konuşan Ban, ”Bugün içim burkuldu. Bugün tanık olduğum acıyı ve yıkımı asla unutmayacağım. Geçmişte dünya çapında çok sayıda doğal afete tanık oldum, ancak hiç böylesini görmemiştim” açıklamasında bulundu.

Dünya yardım etmeli

BM Genel Sekreteri Ban, sel dalgalarının, dünyadan destek dalgalarıyla karşılanması gerektiğini belirterek, ”Dünyaya yardımı hızlandırması çağrısı yapmak üzere buradayım” dedi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon ayrıca örgütün acil yardım fonundan Pakistan’a 10 milyon dolar daha aktaracağını açıkladı. Böylece örgütün seller sonrası Pakistan’a aktardığı yardım 70 milyon doları bulacak, ancak ülkenin toparlanabilmesi için 460 milyon dolara ihtiyaç var.

Örgüt uzun vadede ise bu ülkenin milyarlarca dolar yardıma ihtiyaç duyacağını vurguluyor. Başkan Zardari ülkenin eski haline dönebilmesinin iki yıl süreceğini belirtti.

 Vizeler yumuşatıldı

Pakistan’a gelecek insani yardım çalışanlarına yönelik vize kısıtlamalarının yumuşatıldığını, görevlilerin şu andan itibaren Pakistan havaalanlarında vize alabileceklerini ifade eden Ban, her 10 Pakistanlıdan birinin, sel felaketinden doğrudan ya da dolaylı olarak etkilendiğini söyledi.

Yardımların dağıtımında da sorunlar yaşanması sebebiyle afetzedeler için koşullar gitgide zorlaşıyor. Hayber bölgesinde 5 çocuğun gıdasızlıktan öldüğü bildirildi.

 Ülkede ilk kolera vakaları da bildirildi. Bölgede yağmurların devam edeceği bildirildi.