Sakarya’daki eski binalara deprem incelemesi

Marmara Depremi’nde büyük hasar gören Sakarya genelindeki binaların durumlarını belirlemek amacıyla  “Sakarya’da Mevcut Yapıların Deprem Risklerinin Belirlenmesi ve İyileştirilmesi Projesi” kapsamında yaklaşık 2500 bina incelenerek kapsamlı rapor hazırlanacak.

Sakarya’da 3900 kişinin hayatını kaybettiği Marmara Depremi’nde, kentteki binaların yüzde 85’i hasar gördü ya da yıkıldı. Depremin ardından yapılan yeni binalar yeni deprem yönetmeliğine göre yapılsa da kentte hala 2500 eski bina bulunuyor. 400-500 milyon lira kaynak öngörülen,  Sakarya Üniversitesi (SAÜ) ve Sakarya Büyükşehir Belediyesinin iş birliğiyle yürütülen proje ile  1997 yılı öncesinde inşa edilen yaklaşık 2500 eski bina tek tek incelenerek, 2007 yılında çıkarılan deprem yönetmeliğine uygun hale getirilecek.

“Eski binalar tek tek elden geçirilmeli”

Sakarya’da 15 ve 30 yıllık zaman aralığında büyük ve yıkıcı depremler olduğunu hatırlatan SAÜ Rektör Yardımcısı ve Proje Koordinatörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, “Bu, dünyada ender görülen bir durumdur. Bir betonarme yapının ömrünün 60 ile 70 yıl olduğunu düşünürseniz o yapının Sakarya’da üç kere büyük bir depremle karşılaşma riski vardır” dedi.

1997 yılından önce inşa edilmiş yapıların tek tek elden geçirilmesi gerektiğine dikkati çeken Elmas, 1999 yılında yaşanan depremin ardından üniversite olarak aynı uyarıyı yaptıklarını fakat bu konuda yol alamadıklarını ifade etti.

Sorunun çözümü için üniversite ve belediye olarak büyük bir proje başlattıklarını kaydeden Elmas, “Projenin birinci ayağı Sakarya’da bulunan, özellikle çok katlı yapıların tek tek elden geçirilmesidir. Adapazarı’ndaki yapıları riskli, az riskli ve yıkılması gereken binalar olmak üzere üç kategoriye ayıracağız. Bundan sonraki adımda ise kredi kaynaklarına müracaat ve kentsel dönüşümü devreye sokarak Adapazarı’nın bu sorununu önümüzdeki 3-4 yıllık periyotta çözmesini sağlayacağız. Bu, artık bizim için kaçınılmaz bir işlem olmaktadır” diye konuştu.