BM Haiti için sel uyarısında bulundu

Birleşmiş Milletler (BM) yardım koordinatörü İngiliz diplomat John Holmes, 12 Ocak’ta depremin vurduğu yağmur sezonunun başlamak üzere olduğu Haiti için sel uyarısında bulundu.

06 Mart 2010-AHDER, BM yardım koordinatörü Holmes, bir kaç hafta içinde başlayacak yağmur sezonunun sele sebep olabileceği aralarında depremin yerle bir ettiği başkent Port-au-Prince’in de bulunduğu  20 noktayı açıkladı.  Ülkede büyük risk altında bulunan bölgeler arasında ABD ordusunun depremzedelere gıda ve su yardımı için konuşlandığı Petionville bölgesi ve binlerce insanın çevresinde yaşadığı yıkılan Başkanlık Sarayı da yer alıyor.

Holmes, 150 binden fazla insanın sel riskinin bulunduğu yerlerde yaşadığını ve bu insanların yarısından fazlasının olası selden etkilenmemek için bulundukları bölgeyi terk etmeleri gerektiğini söyledi.

BM, yağmura dayanıklı çadır kentleri yağmur sezonu başlamadan bitirmeye çalışıyor. BM yardım koordinatörü, kısa sürede binlerce insanın barınabileceği çadır kentler yapmanın kolay olmadığını, Port-au-Prince’in çevresinde güvenli çadır kentler olsa da insanları oraya yönlendirmede ikna etme problemi yaşadıklarını ekledi.

BM,  haziran ayında fırtına sezonu başlamadan önce fırtınaya dayanıklı 100 bin ev yapmayı planlıyor.