Yağışlar hayatı olumsuz etkiliyor

o6 Mart 2010-AHDER,Türkiye’nin dört bir yanında etkili olan yağışlar hayatı olumsuz etkiliyor. Trakya’da bugün başlayan kar yağışı ulaşımı olumsuz  etkilerken, Erzurum da iki gündür süren kar yağışı yüzünden 171 köy yolu ulaşıma kapandı. Çanakkale’nin Lapseki ilçesi ve Bozcaada  yoğun yağış sonucu su baskınları yaşandı.

 

Trakya’da kar var

Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına giren Trakya’da kar yağışı başladı. Hava sıcaklığının 5 dereceye kadar düşmesi nedeniyle Edirne ve Kırklareli’nde aralıklarla etkili olan kar yağışı sonrası otomobillerin üzeri beyaza büründü.  Polis ve karayolları ekipleri güzergahlarında olabilecek kazalara karşı önlemlerini artırdı.

Bolu Dağı çevresinde ise sabah saatlerinde başlayan ve aralıklarla hafif şekilde devam eden kar yağışı ve sis, ulaşımı olumsuz yönde etkiliyor.
Sis nedeniyle görüş mesafesi yer yer 15 metreye kadar düşerken, karayolları ekipleri güzergahta karla mücadele çalışması yapıyor.

Erzurum’da 171 köy yolu ulaşıma kapandı

Kar yağışı Doğu Anadolu Bölgesi’nde Erzurum, Kars, Ağrı ve Ardahan’da etkili oldu. Sabaha kadar devam eden kar yağışı zaman zaman tipiye dönüşünce ulaşım durma noktasına geldi.

Kar yağışının ardından Erzurum’un 966 köyünden 171’i ulaşıma kapandı. Özel İdare Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, köy yollarını açmak için çalışmalara başladı.

Kent merkezlerinde 10- 15 santim arasında değişen kar kalınlığı, kırsal alanlarda 50 santimi geçti. Metoroloji Bölge Müdürlüğü yetkilileri, kar yağışının haftasonu da etkili olacağını bildirdi.

Erzurum Kriz Merkezi Başkanı Vali Yardımcısı Nurullah Aktaş, son yağan karın bölgede çığ riskini artırdığını söyledi. Aktaş, olumsuz hava koşulları nedeniyle önümüzdeki hafta sonuna kadar çığ, soba zehirlenmesi, ve ulaşımda aksama beklediklerini belirtti. Aktaş, olağanüstü durumlarda kaymakamlıkların İl Kriz Merkezi ile koordine olmasını istedi.

İstanbul-Van seferini yapan THY’ye ait yolcu uçağı, olumsuz hava koşulları nedeniyle Muş Havaalanı’na iniş yaptı.

Lapseki ve Bozcaada’da su baskınları yaşandı

Çanakkale’nin Lapseki ilçesinde önceki gün etkili olan sağanak, su baskınlarına neden oldu. İlçe merkezinde dün geceden bu yana etkili olan yağış nedeniyle, Gazi Süleyman Mahallesinde bulunan Gümüş Evleri sitesindeki apartmanların bodrum katlarını su bastı. Evlerinde mahsur kalanlar, belediyeye ait iş makineleriyle buradan alındı. Vatandaşlar, selin getirdiği atıkların biriktiği caminin bahçesini, temizlemeye çalıştı.

Çanakkale’nin Bozcaada ilçesinde de dün gece etkili olan yağmur, bazı yollarda çökme meydana gelmesine neden oldu. Bozcaada’da bir haftadır aralıklarla zaman zaman da etkili şekilde devam eden yağış nedeniyle ilçenin bazı yollarında çökmeler yaşandı.

Gece etkili olan yağışın ardından, Ayazma mevkisindeki asfalt yolda çökme meydana geldi. Çökme nedeniyle ulaşıma kapanan yolun açılması için kara yolları ekipleri çalışma başlattı.