Brezilya ve Çin’de sel

Latin Amerika ve Asya’nın iki büyük ülkesi, Brezilya ve Çin sel felaketi ile karşı karşıya.

Brezilya’nın kuzeydoğusunda  etkili olan sağanak yağışlar nedeniyle yaşanan sel felaketinde 150 bin kişi evsiz kaldı ve 140 kişi ise hala kayıp. Ulusal Sivil Savunma Müdürlüğü’nden  yapılan açıklamaya göre, selden en çok etkilenen Alagoas bölgesinde 75 bin, Bernambuco bölgesinde ise 80 binden fazla insan evsiz kaldı. Yerel yöneticiler ise afetzedelere yardım için 277 milyon dolar yardımda bulunulduğunu açıkladı.

Ülkesinde yaşanan sel felaketinden dolayı Kanada’da gerçekleşen G20 zirvesine katılmayan Brezilya Devlet Başkanı  Luiz Inacio Lula da Silva, sel baskınları yüzünden evlerini tamamen ya da kısmen kaybeden binlerce insana yardım için federal fonlardan para ayrılması talimatı verdi.

Çin’de 123 kişi kayıp

Çin’in güneyindeki on bölgede etkili olan sağanak yağış  sonucu meydana gelen sel baskınlarında ise ölenlerin sayısı 199’a çıktı, 123 kişi ise kayıp. Çin’de 29 milyondan fazla insanın yaşamını olumsuz etkileyen sel felaketinden  dolayı 2 milyon 376 bin kişi tahliye edildi. 195 bin ev yıkılırken, 568 bin ev hasar gördü. 1,6 milyon hektar ekili alana zarar veren sellerin yol açtığı maddi kayıp 42,12 milyar yuanı (6,17 milyar ABD Doları) buldu.

Çin’de bu sene selden etkilenen 22 bölgede 377 kişi hayatını kaybetti ve 4 milyon hektar alan zarar gördü.