Türkiye sağanak yağışa teslim oldu

Sağanak yurdun büyük bir bölümünü etkiledi. İstanbul, Kocaeli ve Bursa gibi  birçok şehirde onlarca yer  sular altında kalırken, Eskişehir’de hortum 250 yıllık ağaçları yerinden söktü. Kocaeli’nin Gebze ilçesinde aracıyla sel sularına kapılan bir kişi ise hayatını kaybetti.

25-Haziran-2010,  Sel sularının yaklaşık 1 metreyi bulduğu D-100 karayolu Gebze Bayramoğlu geçişinde mahsur kalan yaklaşık 200 araç saatler süren çalışmalar sonucu kurtarıldı.

Yağışlar nedeniyle Tuzla’daki Aydınlı, Şifa, İstasyon ve Mimar Sinan Mahallesi ‘nde çok sayıda bodrum ve giriş katlarında bulunan ev ve işyerleri su altında kaldı. Su baskınlan nedeniyle evlerinde mahsur kalan bazı vatandaşlar, itfaiye ekipleri tarafından kurtanldı. Evlerini su basan vatandaşların bazılan kendi imkânlanyla kovalarla su tahliye çalışması yaparken itfaiye ekiplerinin ulaştığı adreslerde de motopomp yardımıyla evlere giren su boşaltıldı. Yetkililer, yağışlar nedeniyle ev ve araçlannda mahsur kalan 18 kişinin itfaiye ekipleri tarafından kurtarıldığını söyledi.

Kastamonu ve Trabzon’da ise 2 kişi yıldırım düşmesi sonucu yaşamını yitirdi. Osmaniye’nin Sumbas ilçesine bağlı Alibeyli beldesinden geçen Kamışlı Deresi taştı. Taşkın nedeniyle Kadirli-Sumbas karayolu yaklaşık bir saat ulaşıma kapandı.