DASK’ın yönetimi EUROKA Sigorta’da

HAZİNE Müsteşarlığı’nın zorunlu deprem sigortası için açtığı ihaleyi ikinci kez kazanan Eureko Sigorta, önümüzdeki beş yıl boyunca Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nun (DASK) idareciliğini yürütecek, 5.5 milyon konutu depreme karşı sigortalayacak.

Eureko Sigorta Genel Müdürü Okan Utkueri, “Geçtiğimiz beş yılda 3.3 milyon konut sigortalandı. Bundan sonraki hedefimiz sigortalı konutların sayısını 5.5 milyona çıkarmak” dedi.

Eureko Sigorta Genel Müdürü Okan Utkueri, ihaleyi kazanarak, ilk dönemde başlattıkları projeleri ikinci dönemde de geliştirerek, sürdürme fırsatı yakaladıklarını belirtti ve   zorunlu deprem sigortasının yaygınlaştırılması için çalışacaklarını söyledi.

Okan Utkueri, 1999’da meydana gelen Marmara ve Düzce depremleri sonrasında yapılan çalışmalar arasında en önemli başarı öykülerinden birinin DASK ve zorunlu deprem sigortasının hayata geçirilmesi olduğunu ifade ederek, yaşanan büyük felaketin hemen ardından kısa süre içinde uygulanan deprem sigortasının, uluslararası arenada herkesin örnek gösterdiği bir model haline geldiğini kaydetti.

Sistemin en önemli gündem maddesinin sigortalılık oranının ve deprem güvencesine sahip konut adedinin artırılması olduğunu vurgulayan Utkueri, “Bilinçlendirme çalışmalarına verdiğimiz ağırlık sayesinde sigortalılık oranını 2010’un ilk yarısı itibariyle yüzde 25’e yükselttik. Beş yılda zorunlu deprem sigortası poliçe adedi yaklaşık yüzde 50 arttı. Bu sayede 3.3 milyon konutun deprem sigortasıyla güvence alana alınması sağlandı. Bundan sonraki hedefimiz sigortalı konutların sayısını 5.5 milyona çıkarmak” dedi.

Her 10 kişiden 7’si deprem sigortasını biliyor

EUREKO Sigorta Genel Müdürü Okan Utkueri, halkın sigorta bilincini artırmak, DASK ve zorunlu deprem sigortasının bilinirliğini yükseltmek için son beş yılda yoğun iletişim faaliyetleri gerçekleştirdiklerini belirterek, şunları söyledi: “Zorunlu deprem sigortasına sosyal sorumluluk hassasiyetiyle yaklaştığımız bu çalışmalarda reklam ve halkla ilişkilerin, yanında doğrudan iletişime odaklanarak başarılı sonuçlar elde ettik. Zorunlu deprem sigortasının bilinirlik oranı 2008’de yüzde 52 iken, 2009’da yüzde 70’e yükseldi. Önümüzdeki dönemde DASK’ın bilinirliğinin artırılması, sigorta bilincinin geliştirilmesi için iletişim faaliyetlerine devam edeceğiz. DASK’ın 10’uncu kuruluş yıldönümünü kutladığımız 2010’a, Kuzey Anadolu Fay Hattı TIR’ı projesiyle başladık ve 20 ilde 50 bin kişiye ulaştık. Bu doğrultuda, Türkiye’nin deprem ve doğal afetlerle mücadelesini başarılı kılmak için gerçekleştirilecek bilimsel proje ve çalışmaları da DASK çatısı alanda destekleyeceğiz.”