Kocaeli’nde harabe ev yapay deprem merkezi oluyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Seka Lojmanı olarak bilinen harabe evlerden birini   yapay depremlerde kullanılmak üzere Sismoloji Merkezi’ne dönüştürüyor.

Sismoloji Merkezi’nde depremlerin nasıl oluştuğunu, titreşimlerin yer küreyi ve katmanları nasıl etkilediğini incelemek amacıyla gerekli ölçüm teknikleri ve cihazlarını ve simülasyon odasını bünyesinde barındıran Sismoloji Merkezi  depremi birebir yaşama imkanı sağlanacak. Binada ayrıca sergi salonu, sahne, antre, giriş holü ve veri işlem odası yer alıyor. Engellilerin binayı rahatça kullanımına elverecek biçimde tasarlanan 215 metrekare oturma alanına sahip betonarme binadaki tadilat çalışmalarının ekim ayı sonunda tamamlanması öngörülüyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ersin Yazıcı, Sismoloji Merkezi ile ilgili şunları söyledi: “Gerek çeşitli akademik çalışmalarda kullanılabilecek olması; gerekse deprem bilincinin aşılanması ve yaygınlaştırılması amacıyla inşa çalışmalarını başlattığımız yapı, deprem koşullarının birebir yaşandığı kontrol edilebilen bir simülasyon platformunu da bünyesinde barındırıyor.”