Deprem bölgesindeki kullanıcıların yerini, yakınlarına bildiren mobil uygulama

Earthquake Buddy (deprem arkadaşı) adlı mobil uygulama, GPS verilerini ve sosyal ağları kullanarak, kullanıcının nerede bulunduğunu onun ailesine ve arkadaşlarına bildirebiliyor.

earthquake buddy deprem mobil uygulama

Deprem bölgelerinde yaşayan bir Earthquake Buddy kullanıcısı, ilk adımda acil durum yaşandığında bildirim gönderilecek dört yakınını seçiyor. Bu sayede, kullanıcının bölgesinde Richter ölçeğine göre aletsel büyüklüğü 5.5’ten yüksek olan bir deprem meydana geldiğinde Earthquake Buddy; metin mesajı, e-posta ya da sosyal ağlar aracılığıyla bu kişinin yerine dair yakınlarına detaylı bilgi gönderebiliyor. Böylece kullanıcının depremin merkez üssüne yakın bir yerde olup olmadığı ortaya çıkıyor.

Peki ya telefon da depremde hasar gördüyse?

Kullanıcı ile bağlantı kurulamıyorsa ya da kaybolduğu varsayılıyorsa GPS bilgisi onun yerini açığa çıkarmak konusunda devreye giriyor. Bu noktada verilerin bulutta depolanıyor olmasının önemi ortaya çıkıyor. Çünkü Earthquake Buddy yapılandırılırken, telefonun çalışır durumda olmayabileceği de hesaba katılmış. Böylece, telefon depremde hasar görmüş olsa da uygulama, deprem meydana gelmeden birkaç dakika öncesinde arşivlemiş olduğu son lokasyon bilgilerine dayanarak kullanıcının yerini yakınlarına bildirebiliyor. Kullanıcı ayrıca uygulama aracılığıyla yakınlarına sesli ya da görüntülü mesaj yollayabiliyor.

Aşağıdaki video, uygulamanın nasıl çalıştığını gösteriyor.

Earthquake Buddy, enkaz altındaki deprem mağdurlarının kurtarma ekipleri tarafından da bulunmasını kolaylaştırıyor. Teknolojinin hayat kurtarmak adına kullanıldığı en iyi örneklerden biri olsa gerek.