Sokakların tavanında asılı duran bahçeler

Çalışmalarında sürdürülebilir yaşam ve çevre konularına tutkuyla bağlı kalan Lloyd Godman, son olarak su ya da toprağa ihtiyacı olmayan bitkilerle bezenmiş geometrik şekillerden oluşan bir dizi iş üretti.

Airborne-sokak bahçeleri

Bakıma fazla ihtiyaç duymayan tropik bitkiler

Geçtiğimiz haftalarda Avustralya’nın Melbourne şehri sakinleri, caddelerde kafalarının üzerinde sallanan geometrik şekiller olduğunu farkettiler ve güne, Godman’in havada asılı bahçeleriyle tanışarak başlamış oldular. Bu enteresan yapılar çoğunlukla bisiklet tekerleği, tel ve tropik Bromeliaceae familyasına ait bitkilerden yapılmıştı. Bu bitkiler fazla bakım gerektirmeden yaşayabilen ve besinleri yapraklarından alabilen bir türdü.

Rüzgarın yönüne göre havada süzülen bahçeler, gri Melbourne’a (Avustralya’nın en kalabalık ikinci şehri) biraz olsun yeşil bir canlılık kattı. Lloyd Godman’ın Airborne adlı bu projesini gerçekleştirirken Melbourne’un 2013’te sanat için ayırdığı bütçeden ödenek aldı ve Sürdürülebilir Yaşam Festivali (Sustainable Living Festival) bağlamında şehir sakinlerinin huzuruna çıktı.