Deprem bu kez Çin’i vurdu: 617 ölü

Dünya sallanmaya devam ediyor. Endonezya’da yaşanan 7.7 büyüklüğündeki depremden  3 gün sonra İspanya ve Meksika’da da depremler meydana geldi. Son olarak dün Çin’de yaşanan depremde  ölenlerin sayısı 617’ye yükselirken, sayının daha da artmasından endişe ediliyor.

Çin’in Qinghay eyaletinde meydana gelen 7.1 büyüklüğünde depremde 8 binden fazla kişinin yaralandığı ve 617  kişinin de öldüğü bildirildi.  Şinhua haber ajansı, yerel saatle dün sabah 07.49’da (TSİ 02.49) meydana gelen depremin merkezinin Yüşu Tibet Özerk İli olduğunu bildirdi. 

 Amerikan Jeolojik Araştırmalar merkezi, depremin büyüklüğünü 6.9 olarak açıkladı.Tibet ve Sincan Uygur Özerk Bölgelerine komşu olan eyalette, depremden iki saat kadar önce 4.7 büyüklüğünde sarsıntı meydana geldi. Qinghay eyaletine komşu Sichuan’da, 12 Mayıs 2008’de meydana gelen 8 büyülüğünde depremde, yaklaşık 90 bin kişi hayatını kaybetmişti.

Çin’in Qinghay Eyaletinde meydana gelen 6.9 büyüklüğündeki  deprem nedeniyle Acil Yardım Malzemesi yüklü bir kargo uçağını hazır hale getiren Türk Kızılayı, 2 kişilik öncü ekibini Çin’e gönderdi.

İspanya: İspanya’nın güneyinde 6 virgül 2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Depremin merkez üssünün Andalusia bölgesindeki Granada kentinin 24 kilometre güney doğusu olduğu bildirildi. İspanya medyası depremde can ve mal kaybı olmadığını duyurdu.

Meksika: Amerikan Jeolojik Araştırmalar Merkezi (USGS), TSİ 00.40’da meydana gelen depremin merkezinin, Meksika’nın ABD sınırındaki Tijuana kentinin doğu-güneydoğusunun 173 kilometre açığında, 32 kilometre derinlikte olduğunu bildirdi.

Depremden sonra çok sayıda artçı şok da meydana geldi.

ABD ile Meksika’nın Büyük Okyanus kıyısındaki sınır kesimine yakın bölgeyi etkileyen deprem, Meksika’nın Tijuana, ABD’nin Arizona, Los Angeles, San Diego gibi kentlerinde de hissedildi.

Reuters ajansı, depremin söz konusu kentlerde insanların paniğe kapılmasına yol açtığını bildirdi.

Her iki ülke yetkilileri, ilk belirlemelere göre depremin can kaybına veya maddi zarara yol açmadığını söyledi.

USGS yetkilileri, bölgede son bir hafta boyunca çok sayıda 3 büyüklüğünde sarsıntının meydana geldiğini bildirdi.