Volkan Avrupa hava trafiğini felç etti

İzlanda’da bir volkanın faaliyete geçmesi Avrupa’da hava trafiğini felç etti, yüzlerce uçuş iptal oldu. İptal edilen uçuşlar arasında THY seferleri de var.

İzlanda’da neredeyse 200 yıldır sessizliğini geçtiğimiz ay bozan yanardağda yeni patlamalar meydana geldi. En son 1821 yılında patlayan “Eyyafyallayöküll” buzulu’nun altındaki volkan, geçtiğimiz ay yeniden faaliyete geçmişti. Yanardağda meydana gelen yeni patlamalar büyük panik yaratırken, kraterden dumanla birlikte buhar yükselmeye başladı.

Henüz lav akıntısı görülmedi ancak yanardağ kaynıyor. Buzuldaki kısmi erime nedeniyle nehirler yükseldi. Sel tehlikesi yetkilileri harekete geçirdi. Yaklaşık 800 kişi bölgeden tahliye edildi.

Ancak volkanın etkisi İzlanda ile sınırlı kalmadı. Patlamadan sonra ortaya çıkan kül bulutu görüş mesafesini engelleyince uçakların İzlanda üzerinden uçuşu askıya alındı. Küllerin yayılması Avrupa’da hava trafiğini adeta felç etti.

İngiliz Hava Kontrol Merkezi’nden yapılan açıklamada, güvenliği sağlamak amacıyla birçok uçuşun iptal edildiği belirtildi.

Görüş mesafesinin yetersizliği yüzünden daha önce Norveçli havacılık yetkilileri, kuzeyde Bodoe ile Tromsö arasındaki hava sahasının kapatıldığını, bu önlemin daha güneydeki Trondheim’de de uygulanmasının düşünüldüğünü duyurmuştu.

İsveç’in de hava trafiği aksıyor
Volkanik hareketlenmde ile oluşan kül bulutu, İsveç’te de hava trafiğini de olumsuz etkiledi. Kül bulutunun İsveç hava sahasına ulaşması nedeniyle ülkenin kuzeyindeki Skellefteo, Luleo ve Kiruna’dan yurt içi seferler yapılamıyor. Bu seferlerin durması, ülkenin diğer havaalanlarındaki uçuşlarda da aksamalara yol açıyor.

İrlanda’da 100’den fazla uçuş iptal
Küller nedeniyle İrlanda’da da 100’den fazla uçuş iptal edildi.

Danimarka da etkilenecek
Kül bulutunun gün içerisinde Danimarka hava trafiğini de olumsuz etkilediği belirtiliyor.

Finlandiya’nın kuzeyi de kapalı
Finlandiya’nın da kül bulutu nedeniyle kuzey hava sahasını kapattığı bildirildi. Ülkedeki havaalanlarının idaresinden sorumlu Finavia adlı kuruluştan yapılan açıklamada, kül bulutunun hava trafiği açısından risk teşkil etmesi yüzünden kuzeydeki hava sahasının kapatıldığı, bu önlemin yarın yerel saatle 15.00’e kadar yürürlükte kalacağı belirtildi.

Volkanik hareketliliğin yoğun olduğu İzlanda, yeraltından buhar püskürten çok sıcak gayzerlerle kaplı. İzlanda turizm gelirlerinin bir bölümü de, bu gayzer ve kaplıcalardan geliyor.

İzlanda’nın güneyinde, altındaki volkanik oluşumun 190 yıl sonra harekete geçtiği Eyyafyallayöküll buzulu, İzlanda’nın beşinci büyük buzulu. Buzulun altındaki volkan, İzlanda’nın 9. yüzyılda kurulmasından bu yana 5 kez patladı. (Kaynak: Ntvmsnbc)