Deprem sigortasının aylık pirimi 11 lira

İstanbul’da ortalama 100 metrekarelik bir dairenin yıllık zorunlu deprem primi yaklaşık 136 lirayı buluyor.
Türkiye topraklarının yüzde 98’i aktif deprem kuşağında bulunuyor. Ancak, Türkiye’de sigortalanabilir durumda bulunan 13 milyon konutun 3.5 milyonu güvence altında. Doğal Afet Sigortalan Kurumu (DASK) Yönetim Kurulu Başkanı İdris Serdar, “Deprem kendini yeniden hatırlattığında halkımız, önlem alma ihtiyacım daha derinden hissediyor ve sigortalılık oranları artıyor” dedi.

Hedef 5 milyon konut

Serdar şöyle devam etti: “Örneğin Haiti’de yaşanan depremin ardından zorunlu deprem sigortası poliçelerinin satışı yüzde 10 arttı. Elazığ depreminin ardından bu ilimizde düzenlenen poliçe sayısı 6 katına çıktı.” Türkiye’de sigorta bilincinin henüz arzu edilen düzeyde olmadığını belirten Serdar, “DASK’ın hedefi 2010 yılının sonuna kadar zorunlu deprem sigortalı konut sayısını 5 milyona çıkarmak. Bu amaca ulaşmak için her fırsatı değerlendiriyoruz” diye konuştu.
Zorunlu deprem sigortasının kâr amacı güdülmediğinden ve maliyetler mümkün olduğu kadar düşük tutulduğundan oldukça düşük primli bir sigorta olduğunu hatırlatan İdris Serdar, zorunlu deprem sigortası primlerinin ve teminatlarının, teminat altına alınan konutun yapı türüne, büyüklüğüne (yüzölçümüne) ve bulunduğu bölgenin deprem riskinin derecesine göre hesaplandığını belirtti.
Serdar’ın verdiği bilgilere göre, İstanbul’da 100 metrekarelik bir dairenin yıllık DASK primi 136 lira. Yani ayda 11 liraya DASK poliçesi yaptırmak mümkün.

‘Yenileme indirim var’

DASK poliçesini yenilerken uygulanan yüzde 20 indirim toplu başvurularda da uygulanıyor. İdris Serdar şunlan söyledi: “Yine bilgilendirme faaliyetlerimiz sırasında önemle üzerinde durduğumuz nokta, indirim kampanyalarımızdır.
Site ve apartman yöneticilerinin yaptığı toplu başvurularda, yani grup poliçelerde yüzde 20 indirim uyguluyoruz. Bu teşvik sistemiyle daha fazla konutun güvence altına alınmasını arzu ediyoruz. Poliçe yenilemelerinde de yüzde 20 indirim uyguladığımızın altını çiziyoruz. Böylece zorunlu deprem sigortası yaptırmanın süreklilik kazanmasını istiyoruz.
Zorunlu deprem sigortası sunduğu düşük prim ödemeleriyle tüm konut sahipleri için güvenceli yaşamı cazip hale getiriyor.” (Kaynak:Vatan)