Depremsel yıkıma amortisör çözümü

İYTE uzmanları, TÜBİTAK destekli projeyle depremin etkisini yüzde 30 azaltmayıve yıkımları engellemeyi başardı. Sistem, para ve zaman tasarrufu da sağlayacak.

İZMİR Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Mühendislik Fakültesi uzmanları, TÜBİTAK destekli çalışmayla yapıları depreme karşı dayanıklı kılacak ‘amortisör projesi’ hazırladı. Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Gürsoy Turan, binaların deprem sırasındaki sarsıntıdan etkilenmelerini, özel bir vana sistemiyle kontrol edilen amortisörler sayesinde en aza indirdiklerini söyledi. Turan, üç yıldır devam eden araştırmalarla ilgili şu bilgileri verdi: 

‘Bina boşaltmaya gerek yok’

“Özel tasarım amortisörü biz ürettik. Depremde ortaya çıkan kuvveti emebiliyor. Böylece bina yüzde 30 daha   az sallanıyor, yıkım engelleniyor.” Projenin, yapıların dayanıklılık maliyetlerinde önemli ölçüde zaman ve para tasarrufu da sağlayacağının altını çizen Turan, “Mevcut binalar boşaltılmadan dış cephe üzerinde bu sistem kurulabilecek. Seri üretimin başlamasıyla birlikte maliyet daha da düşecek. Ülkemiz için çok uygun” dedi. (Kaynak: Milliyet Ege)