Endonezya 7.7’lik depremle sallandı

Endonezya’nın kuzeybatısında bulunan Sumatra adasında Çarşamba günü erken saatlerde 7.7 büyüklüğündeki deprem meydana geldi.

Depremin büyüklüğü ilk başta 7.8 olarak açıklayan Amerikan Jeoloji Merkezi’nden alınan bilgiye göre, merkez üssü  Sumatra adasının 125 km kuzeybatısı olan deprem yerin 22 km altında gerçekleşti.

Endonezya Jeofizik Ajansı, depremin ardından yarım metrelik dalgaların Banyak, Nias adalarını ve Sibolgayı vurduğunu açıkladı.

Depremin ardından 5.2. büyüklüğünde en az 5 deprem kaydedilirken,Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi’nin Honululu için yaptığı tsunami uyarısı ise  iki saat sonra kaldırıldı.

Simeulu’dan bir hükümet sözcüsü, Sumatra’da depremde 17 kişinin yaralandığı ve elektrik kesintisinin yaşandığı bölgede, hasar ve yaralı tespitinin yapıldığını ancak durumun normale dönmeye başladığını söyledi.

Endonezya Jeofizik Ajansı yetkilileri, şiddetli depremin Hint-Avustralya ve Avrasya plakalarında büyük gerilime neden olduğunu belirterek, bunun ileride büyük bir depreme yol açacağını söyleyemeyeceklerini, ancak temkinli gerektiğini kaydetti.

Endonezya’nın Sumatra adasında 2004 yılında meydana gelen 9.2 büyüklüğündeki deprem ve ardından oluşan tsunami felaketinde yaklaşık 230 bin kişi hayatını kaybetmişti.