Evinizdeki ufak değişikliklerle dünyayı kurtarmak elinizde

29/Ocak /2010 – AHDER, Tüm dünyayı tehdit altına alan iklim değişikliğinin etkisiyle, küresel ısınma artıyor, buzullar eriyor. Peki iklim değişikliğinin önüne geçebilmek için neler yapılabilir? Evinizde ve kullandığınız yaşam alanlarında yapacağınız küçük değişikliklerle  bulunduğunuz çevrede iklim değişikliğine neden olan sera gazlarının etkisini azaltabilir, küresel ısınmaya dur diyebilirsiniz. AHDER olarak bu küçük ama önemli adımları atmanız için sekiz maddelik bir liste hazırladık.

  1. En çok kullandığınız lambaları değiştirin: En çok kullandığınız beş lambayı az enerji tüketen akıllı lambalarla değiştirerek hem paranızı koruyabilir hem de doğaya katkıda bulunabilirsiniz. Akıllı lamba değişikliği ilk bakışta önemsiz gibi gelsede ABD’de her evde bu basit değişikliğin yapılmasıyla 10 milyona yakın arabanın çıkardığı sera gazı emisyonunu önlemek mümkün.
  2. Çevre dostu, az enerji tüketen ürünler kullanın: Evinize yeni cihazlar alırken, ısıtma-soğutma, aydınlatma, ev elektroniği gibi 50’den fazla ürün kategorisini kapsayan çevre dostu, az enerji tüketen (AND) ürünler alarak hem sera gazı etkisini azaltabilir hem de hava kirliliğini önleyebilirsiniz.
  3. Filtrelerinizi değiştirin, ısıtma-soğutma cihazlarınızın yıllık bakımını yaptırın az enerji tüketin: Isıtma ve soğutma cihazlarının hava filtrelerini belirli periyotlarla temizlemek, sorumlu firma tarafından her yıl düzenli bakımını yaptırmak enerji tüketiminizi azaltırken, sera gazı etkisini de azaltır. Evinizdeki eskiyen bir cihazı değiştirme vakti geldiğinde, verimliliği yüksek cihazlar seçin ve kullanmadan önce cihazın düzgün kurulduğundan emin olun.
  4. Evinizin izolasyonunu yaptırın: Evinizdeki hava boşluklarını kapatın ve evinizin izolasyonunu sağlayın. Eğer pencerelerinizi değiştirmek istiyorsanız Energy Star kalitesinde olan pencereleri tercih edin, bunlar daha iyi yalıtım sağlayacaktır. Nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız izolasyon için bir profesyonelden yardım alın. Böylelikle evizinde daha rahat bir ortam yaratıp, hem boşuna enerji harcamazsınız hem de sera gazı etkisini azaltmış olursunuz.
  5. Yeşil enerji kullanın: Yeşil enerji güneş, rüzgar gibi geri dönüştürülebilir enerji kaynaklarından üretilen çevre dostu enerjidir. Giderek Türkiye’de de yaygınlaşmaya başlayan yeşil enerjiyi tüketmenin iki yolu vardır. Yeşil enerjiyi kolaylıkla satın alıp, çevresel ve ekonomik yönden bir çok fayda sağlayabilir ve sera gazlarının etkisini azlatabilirsiniz. Yeşil enerji tüketmenin ikinci yolu ise eğer bu konuya ilginiz varsa kendi eviniz için yeşil enerji üretecek sistem kurup yeşil enerji kullanabilirsiniz.
  6. Geri dönüşümü olan ürünler kullanın: Geri dönüşümü olan ürünler kullanın, kullandığınız kağıt, karton, pet ve cam şişe gibi materyalleri geri dönüşümünü sağlayacak yerlere gönderin. Böylelikle enerjiyi korumuş, kirliliği azaltmış, fabrika kaynaklı sera gazı etkisini de azaltmış olursunuz. İstanbul için atık toplama işi yapan firmaları buradan öğrenebilirsiniz. Atıklarınızı toplatmak için bu firmalardan size yakın olanına telefon etmeniz yeterli.
  7. Gereksiz su tüketimi yapmayın: Evinizde gereksiz su tüketiminden kaçının, dişlerinizi fırçalarken ya da traş olurken suyu kapatın. Tuvaletlerinizin sifonlarını boş yere kullanmayın ve sızdıran tuvaletleri tamir edin/ettirin. Unutmayın bozuk bir tuvalet günde yaklaşık 600 litre suyu boşa harcıyor.
  8. Çevre dostu bilgilerinizi çevrenizdekilerle paylaşın: İklim değişikliğinin önüne geçmek için yaptıklarınız kadar anlattıklarınız da önem taşıyor. Ailenize, yakınlarınıza bilinçli enerji tüketiminin kendi evleri ve çevreleri için faydalarını, hava kirliliği ile sera gazının artmasından kaynaklanan zararları paylaşın ve onlarında bu konuda bilinçli hareket etmelerini sağlayın.