Fukuşima’da dördüncü patlama

Japonya’daki Fukuşima nükleer santralinde bugün meydana gelen dördüncü patlamanın ardından, tüketilmiş yakıt depolama havuzunda yangın çıktığı ve radyoaktif maddelerin doğrudan atmosfere karıştığı bildirildi. Japonya, Fransa’nın nükleer tesisteki tehlike seviyesini yedi üzerinden altıya çıkarmasına karşı çıkarak seviyenin hala dört olduğunu savundu.

16 Mart 2011, AHDER- Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’ndan (UAEK) yapılan açıklamada,  Japonya’daki deprem ve tsunamide zarar gören Fukuşima nükleer santralinin 4 numaralı reaktöründe bu sabaha karşı meydana gelen yangının ardından atmosfere radyasyon salınımının gerçekleştiği belirtildi.

Fransız Nükleer Güvenlik İdaresi reaktörün saçtığı radyasyon sonrasında tehlike seviyesinin yedi üzerinden altıya çıktığını açıkladı. Ancak, Japonya’da aynı görevi yapan kurum böyle bir durumun söz konusu olmadığını açıklayarak tehlikenin hala dört seviyesinde olduğunu belirtti.

Tarihin en büyük nükleer felaketi olarak gösterilen Çernobil’deki tehlike seviyesi yedi olarak belirlenmişti.

Japon Jiji haber ajansı, hidrojen patlamasından kaynaklanan yangının, Japonya’da konuşlandırılmış ABD birliğinin askerleri tarafından söndürüldüğünü bildirdi.

Japon hükümeti sözcüsü Yukio Edano, patlama ve ardından yaşanan yangının neticesinde başkent Tokyo’nun 250 kilometre kuzeydoğusundaki santralin çevresindeki radyasyon seviyesinin insan sağlığını etkileyebilecek seviyeye ulaştığını söyledi.

Dünya Meteoroloji Örgütü, Japonya’da rüzgarın, deprem ve tsunamide hasar gören nükleer tesisteki patlamalardan sonra ortaya çıkan radyasyonu Pasifik Okyanusu’na sürüklediğini bildirdi.

BM’ye bağlı olan ve merkezi  Cenevre’de bulunan örgütten yapılan açıklamada, Japonya’ya da bölgedeki diğer ülkelerin şu anda tehlikede olmadığı belirtildi. Açıklamada, radyasyonun etkisinin okyanusa ilerlemesine rağmen, hava  koşullarının değişebileceği uyarısında bulunularak, uydu ve diğer verilerin  yakından takip edildiği ifade edildi.

Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) yapılan açıklamada ise Japonya’nın, Fukuşima’daki nükleer santralden sızan radyasyondan halkı korumak için doğru önlemler aldığı ifade edildi.

Kyodo muhabiri, Kan’ın bu sözleri, Tokyo Elektrik Enerjisi Şirketi (TEPCO) yöneticileriyle gerçekleştirdiği toplantıda sarf ettiğini ifade etti. Kan’ın Fukuşima santralinde meydana gelen dört patlamadan hangisini kastettiği ise bilinmiyor.

Japonya Başbakanı Kan reaktördeki üçüncü patlamanın ardından televizyondan halka hitaben yaptığı konuşmada, yangının gerçekleştiği 4 numaralı reaktörde radyasyon oranının tehlikeli bir şekilde arttığını duyurmuştu. Kan, “Santrale 20-30 kilometre yakın mesafede bulanan vatandaşlarımızdan bulundukları ev veya işyerinden dışarıya çıkmamalarını rica ediyorum” ifadesini kullanmıştı. 

Fukuşima nükleer santralindeki 750 işçisini geri çeken TEPCO, tesislerde halen 50 çalışanının bulunduğunu açıkladı.

İki reaktörde daha ısı seviyeleri yükseldi

Fukuşima nükleer santralinin 2 numaralı reaktöründe daha erken saatlerde meydana gelen bir başka patlamada ise radyoaktif sızıntıları önlemek amacıyla reaktörü hapseden koruma kabı zarar görmüştü.

Aynı santralde cumartesi günü ve dün de iki ayrı reaktörde patlama gerçekleşmişti.

Dört günde dört ayrı patlamanın yaşandığı Fukuşima nükleer santralinde bugün iki reaktörde daha ısı seviyelerinin yükseldiğinin açıklanması, tesislerde yeni patlamaların gerçekleşebileceği yönündeki endişeleri artırdı.

Uzmanlar, 5 ve 6 numaralı reaktörlerdeki hafif seviyedeki ısı artışının soğuma sistemindeki arızaya bağlı olabileceğini belirtti.

Rusya’daki radyasyon seviyesinde artış

Öte yandan Rusya’nın Uzakdoğu kesiminde, Japonya’da bulunan reaktörlerdeki radyasyon sızıntısına bağlı olarak radyasyon seviyesinde biraz artış olduğu bildirildi.

Yerel yetkililer, Japonya’nın Fukuşima nükleer tesisinin 800 kilometre kadar kuzeybatısında bulunan Vladivostok’ta, radyasyon seviyesinin, altı saat öncesine kadar saatte bir mikroröntgen arttığını belirtti.

Yetkililer, bu artışın normal seviyeler içinde olduğunu da söyledi.

Japonya, deprem ve tsunami felaketinden sonra meydana gelen patlamalar yüzünden radyasyon sızıntısı başlayan Fukuşima reaktörünün çevresindeki radyasyon miktarının “önemli” seviyeye çıktığı uyarısında bulunmuştu.